Ekonomi

Yılın ilk ayından doğalgaza indirim! Vatandaşlar bayram ediyor

Bu ay doğalgaza büyük indirim geliyor. Duyanlar zil takıp oynamaya başladı! İşte gelen indirim oranı…

Yılın ilk ayından doğalgaza indirim! Vatandaşlar bayram ediyor Geçtiğimiz yıl itibari ile enerji kaynaklarına (doğalgaz, elektrik ve akaryakıt vs.) üst üste zam gelmişti. Bu durumdan vatandaş oldukça rahatsız olurken; aynı zamanda faturaları ödemekte oldukça zorlanıyordu. Ancak güzel haber 2023 yılının başından geldi! işte vatandaşı sevindiren büyük indirim haberlerinin detayları…

LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) fiyatları tüm dünya çapında büyük oranda indirim uygulanırken bu indirimin Türkiye’de uygulanması da söz konusu. Vatandaş konunun detaylarını araştırmaya başladı. İşte doğal gaz hakkında Türkiye fiyatlarıyla ilgili tüm merak edilenler…

ORTALAMA FİYAT

Türkiye’de 2015 yılında ortalama olarak Kasım ayında 1,372 TL/M3’ten işlem görürken; 2022 yılının aynı döneminde; bu rakamda birim fiyatı 25,047 TL/m3’ten işlem görmüştü. Hesaplanan bu veriler yüzde 1800 oranında bir zammı gösteriyor. bu rakama Aralık ayındaki zamlar da dahil edildiğinde zam oranı yüzde 2000’in üzerine ulaşmış oluyor.

EN AZ YÜZDE 50 ZAM BEKLENTİSİ

Hesaplanan bu veriler doğrultusunda doğal gazda yapılan indirimin en az yüzde 50 olması beklentilerin arasında. Bu beklentinin kaynağı olarak doğal gazın tüm dünya piyasalarında yüzde 50 oranında indirim uygulaması.

ABD’de uygulanan doğal gaz fiyatları bir aydan daha az bir süre içerisinde yarı fiyatına inmiş oldu. Hızla aratan üretim ve geride bıraktığı altyapı üzerindeki baskı oluşturulmasıyla birlikte doğal gazın birim fiyatı mmBtu başına 3.7 dolardan işlem görmektedir.

Kış sonu yaklaştıkça, Mart ayına kadar gaza olan talebi azaltacağından gaz üretiminde yaşanan artış Henry Hub vadeli işlemlerle tam gelişmiş contango sayesinde daha fazla baskı altına alınacak.

GÖZLER EPDK’YA ÇEVRİLECEK

Bu durumun aynı şekilde aynı fiyatlar ile Türkiye’de uygulanması da bekleniyor. Konuyla ilgili yapılacak açıklama için tüm gözler önümüzdeki haftalarda EPDK’ya çevrilecek. Tüm Türkiye büyük bir merakla çıkacak kararı bekliyor.

Tüm güncel bilgilere internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu