Ekonomi

Kentsel dönüşüm yaptıracaklar dikkat; kira yardımlarına iki kat zam geldi! Bakan Kurum, il il kira yardımı tutarı açıkladı!

Depremden sonra tüm Türkiye’yi saran deprem endişesi, pek çok depreme dayanıklı olmayan bina sakinlerinin çeşitli önlem almak için hareketi geçmesini de beraberinde getirdi. Bu kapsamda belediyeler de harekete geçerken; harekete geçen bir başka kurum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. Halihazırda evini kentsel dönüşüme verene kira yardımı yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu tutarlarda artışa gitti.

Kentsel dönüşümün hızlanabilmesi adına gerçekleştirdiği kira yardımlarını artıran Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan açıklama Bakan Murat Kurum’dan geldi. Kentsel dönüşüm kapsamında artık zamlı kira yardımı yapacaklarını duyuran Bakan Kurum, illere göre güncel kira yardım tutarını da açıkladı. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar? İllere göre kira yardımı ne kadar olacak? İşte Bakan Kurum’un açıklamaları…

İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERİLECEK

Uzmanların sıklıkla uyarı yaptığı Marmara depremine ilişkin önemli hazırlıklar gerçekleştirdiklerini bildiren Bakan Murat Kurum, İstanbul’da 1 milyon 500 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edileceğini açıkladı. Bu konutlar için bir rezerv alan oluşturacağını ve yerinde dönüşüm yapılacağını bildiren Bakan Kurum, açıklamasında; “500 binini Anadolu yakasındaki rezerv alanda, 500 binini Avrupa yakasındaki rezerv alanda, İstanbul’a ilave nüfus getirmeden, 500 binini de olduğu yerde yapacağız” ifadelerini kullandı. Kentsel dönüşümü hızlandırmayı amaçladıklarını bildiren Bakan Kurum, bu kapsamda verilen kira yardımlarına da değindi.

KİRA YARDIMLARI ARTIK ZAMLI ÖDENECEK

İstanbul’da kentsel dönüşümü hızlandırmak adına rezerv alan çalışmalarına başladıklarını bildiren Bakan Kurum, aynı zamanda yine kentsel dönüşümü hızlandıracak bir başka hususa değindi. Kira yardımlarının 2023 yılına göre revize edildiğini belirten Bakan Kurum, İstanbul başta olmak üzere tüm iller için kira yardım tutarlarının zamlandığını bildirdi. Bakan Kurum, illere göre kira miktarlarını şöyle açıkladı:

“Bakanlığımız bünyesinde kira yardımı alan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümü desteklemek amacıyla kira yardımını İstanbul’da 3 bin 500 liraya çıkarıyoruz. Anadolu’da büyük illerimiz Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de 3 bin liraya çıkarıyoruz. Diğer büyükşehirlerimizde aylık kira yardımını 2 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Kalan diğer illerimizde kira yardımını 2 bin liraya çıkartıyoruz. Nisan ayından itibaren inşallah yeni kira yardımlarını vatandaşlarımızın hesaplarına yatıracağız.”

Başa dön tuşu