Yaşam

Bakanlık Yeni Kontenjan Açtı: 300 Personel Alımında KPSS Şartları Belli Oldu!

Şubat ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait yeni iş ilanında 300 kişilik boşluk açıldı. Belirli fakültelerden mezun olan ve KPSS puan şartını karşılayanlar başvuruda bulunabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni personel alımı yapıyor. Personellerin hangi bölüm ve fakülteden mezun olması gerektiğinden KPSS puan sınırlarına kadar tüm detaylar aktarıldı. Şubat ayında bakanlık bünyesinde bir işe girmek istiyorsanız şartları incelemelisiniz.

Fakültelere Göre Kontenjanlar Belirlendi

Vergi Müfettiş Yardımcısı pozisyonunda çalışmak isteyenler için heyecan verici bir fırsat sunuldu. Toplamda 300 kişilik bir kontenjan açılarak, bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylara önemli bir kapı aralandı. Kontenjanın büyük bir bölümü, yani 270’i, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Hukuk Fakültesi mezunlarına tahsis edilirken, kalan 30 kontenjan ise Mühendislik Fakültelerinin belirli bölümlerinden mezun olan adaylar için ayrıldı.

KPSS Puanına Göre Alım Yapılacak

KPSS puan türlerine bağlı olarak en düşük belirlenen puan veya üzerinde alma şartı koşuluyor. Eğer hali hazırda bu sınava girmemiş ve puan elde etmemişseniz başvurunuz kabul edilmeyecektir. 2022 ve 2023 yılındaki sınavlar için geçerlidir. Adayların başvuru sürecine dair önemli bilgiler şu şekilde: Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM tarafından düzenlenen ve kamu kurumlarında istihdam edilmek üzere adayların bilgi ve yetkinliklerini ölçen kritik bir sınavdır. KPSS, adaylara farklı lisans bölümleri için özel olarak tasarlanmış çeşitli puan türleri sunar. 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak KPSS sınavları için hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, ve iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin mezunlarına yönelik KPSSP17, KPSSP18, KPSSP22, KPSSP23, KPSSP27, KPSSP28, KPSSP47 ve KPSSP48 puan türleri belirlenmiştir. Bu puan türlerinden en az 80 puan alan adaylar, kamu kurumlarının ilan ettiği kadrolar için başvuru hakkı kazanacaklar. Bu detaylar, Vergi Müfettiş Yardımcılığı gibi prestijli bir pozisyon için başvuruda bulunacak adaylar için son derece önemlidir. Adayların başarıyla görev alabilmeleri için gereken KPSS puan türleri ve minimum puan gereksinimleri, seçim sürecinde büyük bir rol oynar.

Vergi Müfettiş Yardımcılısı Ne Kadar Maaş Alır?

Vergi müfettiş yardımcıları, internette yer alan verilere göre konuşacak olur isek asgari ücretin en az iki katını kazanabilir. Elbette alacağınız maaş kurum, tecrübe ve diğer detaylara göre şekillenecektir. En güncel bilgiyi bakanlık verebilir. Maaşların değişken olduğunu ve 2024 yılı itibarıyla zamların da etkisiyle değişebileceğini hatırlatalım.

Başa dön tuşu