Ekonomi

Araç sahibi olmak isteyenler için geri sayım başladı! Sektör temsilcileri duyurdu: O tarihte satışlar artacak!

Enflasyon, çip krizi, kur farkı ve daha pek çok faktörden etkilenerek fahiş seviyelere ulaşan araç fiyatları, vatandaşların kendi araçlarına sahip olma planlarını resmen suya düşürdü. Piyasada bütçeleri doğrultusunda satılık bir araç bulamamaktan şikayet eden vatandaşlar fiyatların ne zaman düşeceğini merak ederken galericiler de piyasanın son durumunu ve piyasaya ilişkin öngörülerini paylaştı.

Eskişehir’de galericilik yapan sektör temsilcileri, son dönemlerde durağan olan araç satış piyasasına ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu. Senelerdir sektörde olan işletmecileri dahi ikiye bölen belirsiz durumlar, araç fiyatları konusunda da kafaları karıştırdı.

O TARİHE DİKKAT ÇEKTİ!

Eskişehir’de galericilik yapan ve 15 yıldır bu mesleğin içerisinde olduğunu söyleyen Mutlu Saygın, otomobil piyasasının son durumunu değerlendirdi. Son günlerde satışların oldukça durgun olduğunu ifade eden Saygın, Ramazan Bayramı’na yaklaşıldığı şu günlerde hareketliliğin başlamasını beklediğini belirtti. Ramazan ve Ramazan Bayramı dolayısı ile vatandaşların büyük bir kısmının araç satın almak için şehir dışına çıkmak istemediğine dikkat çeken Saygın, bu durumda da şehir içlerinde araç satışlarının artacağını ileri sürdü.

Dolar ve euro kurlarında ne zaman hareketlilik yaşansa araç fiyatlarının da yükselişe geçtiğini ve vatandaşların bu sebep ile araç satın almaktan geri durduğunu belirten Galerici Mutlu Saygın, sözlerine şu şekilde devam etti: “İnsanlar bayramlarda gezmek istiyorlar. Onlar sayesinde 15 gün içerisinde bir hareket bekliyoruz. 250- 400 bin TL fiyat aralığındaki araçlar çok çok hızlı satıyor. İnsanların alım güçleri düştü. Bu sebep ile de 250 bin TL fiyatındaki araçlara yönelim arttı.”

SEÇİMLERE DİKKAT ÇEKTİ!

40 yıldır galericilik sektöründe olan Uğur Kaplan da araç satışlarına ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Enflasyon ve deprem faktörlerinin etkisi ile piyasanın oldukça durulduğunu belirten Kaplan, seçim sürecinin yaklaşması ile birlikte bir belirsizlik ortamının oluştuğunu ve ikinci el araç piyasasının iyiden iyiye hareketsizleştiğini ifade etti.

Bundan önceki senelerde bayram dönemlerinde her zaman hareketlilik olduğunu hatırlatan Kaplan, bu kez seçimden sonra hareketlilik yaşanabileceğini belirtti. Şu an durumun halen belirsiz olduğunu ifade eden Kaplan “Şu an tek talep 200 bin TL bandında seyreden araçlarda var. Ancak bu fiyata da güzel bir araba bulmak çok zor” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu