Ekonomi

SGK 12 ay destek ödemesini açıkladı! Tam 13 bin TL hesaba yatacak: Şartlarınızı hemen kontrol edin!

SGK yeni destek paketini açıkladı. Şartları uyanlara bir sene boyunca 13 bin TL’ye kadar para yardımı yapılacak. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun yeni uygulamasına nasıl başvuru yapacaksınız? Kimler bu desteği alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türkiye’de sigortalı olarak çalışanlara ve onların hak sahiplerine mühim destekler sunuyor. Bu desteklerden biri de dul yetim aylığıdır. Vefat eden kişinin karısı ve çocukları bu haktan yararlanabiliyor ama bu desteği almak için de bazı şartlar var. İşte desteği alabilecek kişiler ve alma şartları…

DUL VE YETİM MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

SGK tarafından sunulan bir ödeme olan dul ve yetim aylığı için, sigortalının vefatı durumunda eşi, çocukları, annesi ve babası gibi hak sahiplerine maaş bağlanıyor. Ancak bu ödeme için bazı şartlar bulunuyor ve bu şartlara uyulması gerekiyor.

Eğer şartlar sağlanırsa, SGK tarafından onay alındığı an itibarıyla yılın 12 ayı boyunca maaş ödeniyor ve 5 yıl boyunca da ödeme yapılıyor. Hak sahipleri detaylı bilgi için SGK’nın resmi internet sitesini ziyaret edebilir veya SGK müdürlüklerine başvurabilirler. Ayrıca, 5 yıl şartına uygun olan hak sahipleri için 13.099 TL’ye kadar para yardımı da yapılabiliyor. Kişinin ne kadar para alacağına SGK yaptığı inceleme sonrasında karar veriyor.

DUL VE YETİM MAAŞININ KOŞULLARI NELER?

Kanun tarafından belirtilen yürürlük tarihinin akabinde ölen sigortalı kişilerin hak sahiplerine ölüm maaşı bağlanması için; minimum 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmeli ya da 4/1-(a) şeklinde sigortalı olanlar için, tüm borçlanma zamanları haricinde en az 5 seneden beri sigortalı olup, toplamda 9 yüz günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının priminin bildirilmesi, olması şartı ile ölüm maaşı bağlanır.

Bunun yanında ölen kişinin eşi ve çocuklarına maaş bağlandığı gibi farklı şartlarda annesine ve babasına da hayattalarsa maaş bağlanma hakkının verildiği ifade edilmektedir. Bunun için gerekli bilgilerin SGK’dan ya da yetkili kişilerden alınması mümkündür.

Başa dön tuşu