Ekonomi

Birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin dikkatine! Kuyumcular alım fırsatı çağırısında bulundu!

Koronavirüs salgının ortaya çıkması ile birlikte dağılan döviz kurları ve altın piyasası, son birkaç yıldır öngörülenin dışında hareket etmeye devam ediyor. 2021 yılının son ayında rekor seviyelere ulaşan döviz ve altın fiyatları, 2022 yılının başında patlak veren Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile yükselen grafikler sergilemeye devam etti. Bu durum döviz ve altın yatırımcılarının yüzlerini güldürürken hali hazırda TL cinsinden birikimleri olan vatandaşların da kafalarının karışmasına sebebiyet verdi.

Uzun bir süredir dalgalı fiyat grafikleri ile duyurulan ekonomi piyasaları, son dönemlerde yükselen enflasyona karşı atılan adımlardan da etkilenmeye başladı. Özellikle yüksek enflasyona karşı arka arkaya faiz artırımı kararları alan FED, küresel çapta bir dengesizlik oluşmasına sebep oldu. Son olarak geçtiğimiz hafta FED’in faiz artırmaya devam edeceğine işaret eden şahin tonlu açıklamalara imza atan Başkan Jerome Powell, döviz kurlarında ve altın fiyatlarında etkili oldu. Powell’ın konuşmasının ardından dolar endeksi güçlenirken altında düşüşün hızlandığı gözlendi.

Savaş durumunda dahi yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından en güvenli liman olarak değerlendirilen altın piyasası, son dönemlerde yaşadığı değer kayıpları ile ekonomi gündemine damgasını vurdu. Ekonomistler ekranlarda bin 100 TL’ye kadar gerileyen gram altına kanılmaması gerektiğini, serbest piyasada +30 TL’lik bir fiyatlandırmanın söz konusu olduğunu vurgularlarken kuyumcu esnafından da konuya ilişkin değerlendirmeler geldi.

ALIM FIRSATINA DİKKAT ÇEKTİ!

Altında gözlenen düşüşe ilişkin değerlendirmelerde bulunan kuyumcu Emre Öztürk, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz hafta özellikle gram altında rakamlar biraz daha üst seviyelerdeydin. Ons fiyatı bin 150 seviyelerine kadar tırmanmıştı. Bu hafta ise Türkiye’de bin 110 TL seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemenin bir alım fırsatı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü yaz aylarına doğru yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz.”

BOZDURMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Gram altına ilişkin açıklamalarına devam eden Öztürk, elinde altın bulunan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Öztürk, altın bozdurmak isteyenlere şu şekilde seslendi: “Gram altında 1.135- 1.140 TL seviyeleri oldukça önemli. Bu seviyelerin aşılması durumunda 1.150, 1.155 TL seviyelerine hızlı bir şekilde geri dönüş olacaktır. Şu an altın almayı düşünenler var ise bu fiyatları alım fırsatı olarak değerlendirmelilerdir. Eğer elinde altın olup bozdurma düşüncesine sahip olanlar var ise de onlara biraz daha beklemelerini söyleyebiliriz.”

Başa dön tuşu