Ekonomi

Ticaret Bakanlığı ikinci el otomobiller için harekete geçti! 35 milyon lira ceza kesildi! 6 ay 6 bin km kuralına uymayanlara rekor ceza!

Otomobil piyasalarına ilişkin getirilen yeni düzenlemelere uymayanlara idari para cezaları uygulanmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el otomobilde 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırı hareket edenler için para cezası uygulandı. Otomobil yetkili bayileri ve oto galerilerine uygulanan idari para cezasının 35 milyon lirayı aştığı ifade edildi.

İkinci el otomobil ticareti yapan otomobil yetkili bayileriyle oto galeriler nezdinde, 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesi kapsamında Ticaret Bakanlığı bu kurallara uymayanlara ceza kesti. Pazarlama ve satış kısıtlaması kapsamında 1 – 8 Mart döneminde yapılan denetimler ile 47 işletme hakkında büyük para cezaları kesildi.

MART AYINDA 47 İŞLETMEYE CEZA UYGULANDI!

1 – 8 Mart 2023 tarihleri arasında pazarlama ve satış kısıtlamasına uymayan 47 işletmeye toplamda 19 milyon 205 bin 400 lira seviyesinde ceza kesildi. Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce de 36 işletme için toplamda 15 milyon 905 bin 127 lira idari para cezası uygulanmıştı.

Toplamda düzenlemeye uymayan ilgili firmalar için kesilen idari para cezasının ise 35 milyon lira seviyesini aştığı görüldü. Kamuoyunda 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlaması olarak bilinen düzenlemeye uymayan satıcılar için kesilen idari para cezaları rekor seviyelere ulaştı.

İDARİ PARA CEZALARI 35 MİLYON LİRAYI GEÇTİ!

Ticaret Bakanlığı tarafından otomobil yetkili bayileri oto galerine uygulanan idari para cezalarının toplamı belli oldu. Bu kapsamda toplamda 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulandığı açıklandı.

İşletmeler arasındaki rekabeti bozucu faaliyetleri engellemek adına piyasanın düzgün işletmesini sağlamak ve bu sayede tüketicilerin ikinci el araçlara ulaşımını kolaylaştırmak için Ticaret Bakanlığı tarafından denetimlere devam edileceği aktarıldı. Bu kapsamda yeni düzenlemelere uymayan işletmeler için Ticaret Bakanlığı tarafından kesilen cezaların toplam miktarının ise 35 milyon 110 bin 527 TL’ye ulaştığı aktarılıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından denetimler uygulanmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu