Ekonomi

Çocuğu olan ailelere bir destek daha! Yeni program duyuruldu: Hesaplara 2329 TL yatacak…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şimdiye kadar pek çok destek programı açıklamıştı. Bu desteklere bir yeni daha eklendi. Çocuğu olan aileler bu destek yükünüzü azaltacak…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pozitif ayrımcılık ilkesine dayanarak özellikle kadınlar başta olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimlerini destekleyerek onları avantajlı bir konuma getirmek için çalışmalar yürütmektedir.

Devlet, başta Aile Bakanlığı olmak üzere diğer pek çok bakanlıkla iş birliği yaparak, özellikle kadınlar için pek ok alanda destekler sağlamaktadır. Anneler hem kendileri hem de çocukları için devletten birçok yardım alabilmektedirler.

HANGİ YARDIMLAR VERİLİYOR?

Bu yardımlar çocuk yardımı, aşı yardımı, doğum yardımı, süt emzirme yardımları ve yarı zamanlı çalışma gibi birçok farklı şekilde kendini göstermektedir. Bu yardımların amacı, çocuklu ailelerin maddi açıdan rahatlamasını sağlamaktır. Bu şekilde, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerine ve ailelerin çocuklarına daha iyi bakmalarına yardımcı olunması hedeflenmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni bir yardım kampanyası başlatarak çocuklu ailelere maddi destek sağlayacak. Bu kampanya kapsamında, PTT aracılığıyla çocuklu ailelere 2.329 lira ödeme yapılması planlanmaktadır.

ÇOCUK YARDIMI DESTEĞİ NE KADAR?

Verilecek yardım miktarı, çocukların yaşı ve öğrenim durumuna göre değişebileceği belirtilmektedir. Bu nedenle, çocuklu ailelere yapılacak ödemenin tam miktarı, ailenin çocuk sayısı ve çocukların yaş ve öğrenim durumuna göre belirlenecektir. Alınan bilgilere göre verilecek destek de çocuğun okuduğu okul kademesi de önem arz etmektedir. Okul kademelerine göre çocuklara verilecek destekler şöyle:

Çocuğu okulöncesinde olanlara: 2 bin 59 TL

Çocuğu İlkokulda ya da ortaokulda olanlara: 3 bin 90 TL

Çocuğu lisede olan ailelere: 3 bin 295 TL

Çocuğu üniversitede olan ailelereyse 3 bin 708 TL destek ödemesi yapılacak.

Bahsi geçen desteklere başvuruda bulunmayı talep eden vatandaşların, il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bürolarına gitmeleri gerekmektedir. Başvuru şartlarının tam olarak netleştirilmediği belirtilirken, Vakıf tarafından diğer yardımların da kesintisiz olarak devam ettiği ifade edilmektedir.

Başa dön tuşu