Yaşam

Kıdem Tazminatı 185 Bin TL’yi Geçti! İşten Ayrılırken Servet Ödüyorlar!

Yıllarca aynı yerde çalışan bir kişinin alacağı kıdem tazminatı hesaplandı. Geçen yıla göre çok daha fazla ödeneceği ve 185 bin TL’nin üzerine çıktığı belirlendi.

Belirli bir süre aynı işyerinde çalışanlar, kendi kusurları olmaksızın işten ayrılmaları gerektiğinde alacakları kıdem tazminatı ne kadar belli oldu. Özellikle de söz konusu yüksek rakamlar olunca hem çalışanlar hem de işverenlerin ağzı açık kalıyor. SGK uzmanı Özgür Erdursun’un sosyal medya üzerinden paylaştığı, işçilerin kıdem tazminatı hakları hakkındaki detaylı bilgiler, çalışanlar için önemli bir kaynak sunuyor. 10 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışan bir işçinin, işten ayrıldığında alacağı kıdem tazminatının miktarı, net maaşa göre değişiklik gösteriyor. Bu durum, çalışanların gelecekteki ayrılıkları için önemli bir finansal planlama aracı haline geliyor.

En Az 198.561 TL Kıdem Tazminatı 

Erdursun’un tablosu, net maaşa bağlı olarak kıdem tazminatı hesaplamalarının nasıl yapıldığını açıkça ortaya koyuyor. Örneğin, aylık 17.002 TL net maaş alan bir işçi için kıdem tazminatı tahmini 198.561 TL iken, 100.000 TL net maaş alan bir işçi için bu miktar 348.020 TL olarak belirlenmiş. Bu hesaplamalarda, asgari ücretle çalışan bir işçinin kıdem tazminatı tavanının brüt 20.002,50 TL, tavan ücretin ise asgari ücretin 7.5 katı olan brüt 150.018,75 TL olarak ayarlandığı belirtilmiş. Kıdem tazminatı tavanı ise brüt 35.058,58 TL, yani asgari ücretin 1.75 katı olarak hesaplanmış. Ödemelerle ilgili detaylı verilerle sayesinde işçilerin kıdem tazminatlarına ilişkin beklentilerini ve haklarını daha iyi anlamalarına olanak tanıyor. Ayrıca, çalışanların maaşlarına göre kıdem tazminatlarını hesaplamaları konusunda rehberlik ederek, finansal geleceklerini daha sağlam bir temele oturtmalarına yardımcı oluyor. Bu bilgiler, işçilerin kariyer planlamaları sırasında dikkate alacakları önemli faktörler arasında yer alıyor.

Başa dön tuşu