Ekonomi

Şeker fiyatlarında 1 Eylül’e kadar sabit fiyat uygulanacak!

2023 yılında birçok zam haberi gündeme gelirken güzel gelişmeler de yaşanıyor! Şeker fiyatlarında 1 Eylül’e kadar sabit fiyat uygulanacak! İşte detayları…

Şeker fiyatlarında 1 Eylül’e kadar sabit fiyat uygulanacak! Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerinin 2023 yılının başından itibaren kullanmaya başladığı sabit fiyat uygulamasının ardından pek çok sektör de bu uygulamaya adım atmaya başladı. Bu sektörlerin başında hazır giyim ve beyaz eşya satan mağazalar yer alıyor. Bugün gelen haberle birlikte şeker de bu uygulamaya dahil oldu.

Zincir marketler tarafından uygulanmaya başlayan sabit fiyat düzenlemesine Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK) de dahil oldu. Bugün yaptığı bir açıklama ile şeker fiyatları 1 Eylül’e kadar sabit fiyatta kalacak.

YÜZDE 300 ORANINDA ZAM

Marketlerde 1 kilosunun neredeyse 30 TL olduğu şeker fiyatlarında 1 yılda neredeyse yüzde 300 oranında zam uygulandı. Vatandaşları sevindiren o haber ise bugün Şekeri Üreticileri Derneği’nden (PANŞEK) geldi.

Açıklamanın devamında arz ve talep dengelerinin olumlu yönde ilerlemesine dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

RİKS İHTİMALİ KALMADI

“Geçtiğimiz yıl beklenmedik şekilde dünya şeker fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı stok planlarını ve arz istikrarını bozan durumlar yaşandı. Ancak içerisinde yer aldığımız pazarlama yılında gerçekleştirilen şeker üretim rakamları ve arz istikrarını yeniden sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Baklanlığımız tarafından gerçekleştirilen koordinasyon çalışmalarının ardından dünyadaki şeker piyasalarında yaşanan dalgalanmaya karşı hiçbir risk kalmamıştır.”

Yapılan açıklamanın ardından halihazırda mevcut olarak bulunan şeker fiyatları baz alınarak 1 Eylül 2023 tarihine kadar sabit fiyat uygulamasına geçilecek ve şeker fiyatlarında hiçbir zam tarifesi uygulanmayacak.

Başa dön tuşu