Ekonomi

Milyonlarca işveren ve çalışanı ilgilendiriyor! Devlet 1000 TL yardım duyurusu yaptı! Resmi Gazete’de yayımlandı herkes faydalanabiliyor

Resmi Gazete’de yayımlandı, yürürlüğe girdi. Hem çalışanlara hem de işverenlere müjde. 1000 TL doğalgaz ve elektrik yardımı geldi.

Milyonlarca işveren ve çalışanı ilgilendiriyor! Devlet 1000 TL yardım duyurusu yaptı! Resmi Gazete’de yayımlandı herkes faydalanabiliyor. Milyonlarca çalışan ve işverene müjde geldi. Resmi Gazete’de 9 Kasım tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre çalışanlara doğalgaz ve elektrik yardımı verilecek. Düzenlemenin detayları da ortaya çıktı. İşverenler çalışanlarına aylık 1000 TL fatura yardımı vermeleri halinde vergiden düşebilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, uygulamaya dahil olan firmalardan alınan gelir vergisinden vazgeçerken SGK primlerinden kesinti de olmayacak.

Yani artık çalışanların maaşlarına ekstra 633 TL eklenecek. İşverenler, çalışanlarına verdikleri 1000 TL’lik fatura desteğini de vergiden düşme şansı elde edecek. Peki, çalışanlara verilen doğalgaz yardımı nedir? İşverenler çalışanlarına doğalgaz ve fatura yardımı vermek zorunda mı? Doğalgaz desteği ile ilgili merak edilenler haberimizde…

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Torba yasa ile kabul edilen ve 9 Kasım 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 7420 Sayılı Kanun ile birlikte hem işverenler hem de çalışanlar kazanıyor. Söz konusu maddede çalışanlara elektrik doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık 1000 TL fatura yardımı verilmesi de bulunuyor. Ayrıca madde içerisinde personele yemek için nakit ödeme de var.

ÇALIŞANLAR DOĞALGAZ VE FATURA DESTEĞİNDEN NASIL FAYDALANABİLİR?

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7420 sayılı kanunun geçici bir bölümüne göre işverenler çalışanlarına elektrik doğalgaz ve diğer ısınma yardımlarını 8 ay boyunca ödeyebiliyor. Yardım tutarının 1000 TL yi geçmemesi durumunda ek gelir olarak gelir vergisi ya da SGK primi ödenmiyor.

Yani düzenleme ile birlikte işverenlerin çalışanlarına ısınma giderlerinin ödemeleri için yardımda bulunması halinde vergi ve SGK desteği sağlanacak. Ancak işverenlerin bu yardımı ödemeleri zorunlu değil Tamamen işverenlerin kendi isteğine bağlı olarak ödeme yapılacak.

Başa dön tuşu