Ekonomi

Her ay 2.568-5.137 TL maaş hesaplara yatıyor! 30 gün içinde başvuru yaparsanız maaşınız hesabınızda olacak! Başvuru süresini kaçırmayın

Gerekli olan şartları taşımanız halinde işsiz kaldığınız süre boyunca her ay 2 bin 568-5 bin 137 lira maaşınız hesabınızda olacak. Çalışmayan vatandaşlara bu süreçte geçimlerini sağlayabilmeleri için işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. Ancak bunun için başvuru süresi ve bazı şartlar var. Başvuru şartlarını taşıyan kişiler başvuruları onaylandıktan sonra ödemelerini alabiliyor.Belirtilen ödemelerden sadece işsizlik dönemlerinde yararlanılabiliyor.

Çalışan vatandaşlara böyle bir ödeme yapılmıyor. Bu ödemenin amacı ise işsiz kalan vatandaşların bu süreçte geçimlerini sağlayabilmeleri. İşsizlik maaşı ile ilgili son dönemde araştırmalar bir hayli arttı. Bu konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar yakından takip ediliyor. Peki, işsizlik maaşı başvurusu için gerekli olan şartlar neler? İşsizlik maaşını kimler alabilir? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı kimlere verilir? İşsizlik maaşı başvurusu nereye yapılır? İşte tüm merak edilenler…

İŞSİZLİK MAAŞI DETAYLARI

İşsizlik maaşı almak için kişinin iş sözleşmesinin sona erdiği andan itibaren geriye dönük yüz yirmi günlük süre içinde primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesi sona eren işçinin geriye dönük son 3 yıl süre içerisinde en az altı yüz prim günü çalışmış olması gerekir. Geriye dönük 3 yıl süre içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün işsizlik ödeneği sağlanır. Öte yandan 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere ise 300 gün süreyle işsizlik ödeneği sağlanmaktadır.

2.568-5.137 TL ARASINDA ÖDEMELER YAPILIR

Çalışmayan vatandaşlar için en düşük 2.568 TL, en yüksek ise 5.137 TL gibi işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler kişinin işsiz kaldığı dönemde veriliyor. Kişinin bu maaşı alabilmek için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gerekmektedir. Ancak bunun için bir başvuru süresi de var. Hizmet akdinin sona ermesinden hemen sonra 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine giderek başvuru yapılması gerekiyor.

Başa dön tuşu