Ekonomi

TOGG’da heyecanlı bekleyiş sürüyor! ÖTV matrahı değişti TOGG fiyat listesi ortaya çıktı! Peki, TOGG fiyatı ne kadar?

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg’da heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Şirketten gelen açıklamaya göre Mart ayının sonlarına doğru artık resmen yola çıkacak olan Togg’un fiyatı ise merak ediliyor. Şubat ayında sipariş süreci başlayan Togg’da fiyatların ne olacağı sorusu da birçok vatandaş tarafından araştırılıyor.

Kısa süre önce ÖTV matrahında yapılan düzenleme ile Togg fiyatlarında değişim olup olmayacağı konusu da araştırılmaya başladı. Yakın zamanda yollarda göreceğimiz Togg’un fiyatlarında görülecek yeni rakamlar ise dikkat çekti.

ÖTV MATRAHI GÜNCELLENDİ!

Mart ayının sonunda yollarda olması beklenen Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili Togg’un fiyatı ÖTV matrah güncellemesi sonrasında da belirginleşti. Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın konu hakkında yaptığı açıklamalar ise kısa süre içinde Togg’un trafiğe çıkacağına işaret ediyordu.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında düzenlemeye gidilmişti. Elektrikli araçları ilgilendiren düzenleme kapsamında matrah artırılmıştı. Bazı elektrikli otomobillerin fiyatlarında ise bu düzenleme sonrasında düşüş gözlemlenmişti. Düzenleme kapsamında motor gücü 120 kW (217 hp) ve altı araçlar için ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin TL’yi aşmayanlar için yüzde 10 oranında artmıştı. Oranlar yüzde 60’a kadar çıkıyor.

TOGG FİYATI NE KADAR?

Mart ayı sonunda yollarda olması beklenen Togg’un fiyatı hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi. Şubat ayında ön siparişi temsil eden NFT satışları ile açık artırma gerçekleştirilmişti. ÖTV matrah düzenlemesinin ise özellikle Togg fiyatı için yapıldığı ifade ediliyor. Yapılan tahminlere göre Togg’un piyasalara giriş fiyatını ise 750 bin TL ile 1 milyon TL arasında olacağı bekleniyor. Ancak net rakam henüz belli olmadı.

TOGG NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Togg CEO’su Gürcan Karakaş geçtiğimiz dönemde Togg’un yola çıkacağı tarih hakkında detayları aktarmıştı. Mart ayının sonuna doğru artık otomobillerin Türkiye’nin yollarında olacağı ifade edildi. ÖTV matrah düzenlemesinin ardından Togg fiyatının ne kadar olacağı sorusu da merak edilmeye başladı.

Başa dön tuşu