Ekonomi

TOGG için geri sayım resmen başladı! Gözler mart ayı fiyat listesine bir anda döndü! Son durum ne?

29 Ekim 2022 tarihinde lansmanı gerçekleştirilen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaca TOGG, yollara düşmek için geri sayıma geçti. Birbirinden iddialı renkleri ve çok beğenilen tasarımı ile lansmanının hemen ardından seri üretime geçen TOGG’un mart ayında teslim edileceği öğrenilmişti. TOGG’ta son durum merak edilmeye başlandı.

Lansman töreninde şubat ayında ön siparişleri alan; mart ayında siparişleri teslim edeceğini duyuran TOGG, üretime “Anadolu”, “Gemlik”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” isimli renkleri ile girdi. Anadolu’dan esinlenmiş renkleri ile dikkat çeken TOGG için tarih beklenmeye devam ederken; TOGG’un fiyatına ilişkin de merak artmaya başladı. TOGG fiyat listesi belli oldu mu? 2023 TOGG ne zaman satışa çıkacak? İşte tüm soruların yanıtları…

TOGG, BU AY YOLLARA ÇIKIYOR

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olacak olan TOGG için mart ayında teslim edileceği konuşulsa da henüz net bir teslim tarihi açıklanmadı. Bu ay içerisinde yollara düşmesi beklenen ve yaşanan deprem nedeniyle herhangi bir aksaklık olmayacağı bildirilen TOGG’un mart ayı sonunda ön sipariş listesine göre teslim edilmesi beklenmeye başladı. İlk olarak ‘Togg C-SUV’ modeli ile müşterilerinin karşısına çıkan TOGG’un satışı öncesinde elektrikli otomobillere de indirim geldi. Bu nedenle TOGG’un fiyatının tahmin edilenden daha düşük olması bekleniyor.

TOGG, FİYAT BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile elektrikli araçların matrah limitinin yükseltilmesinin ardından elektrikli otomobillerde ciddi bir indirim yaşanmıştı. İlk modeli ile yüzde 10’luk ÖTV dilimine gireceği bilinen TOGG’un fiyatına ilişkin resmi bir açıklama olmamasına karşın daha önce konuşulan 900 bin TL ile 1 milyon TL bandının aşağıya çekilmesi beklenebilir. Ancak TOGG’un fiyat listesi henüz yayınlanmış değil. Dolayısıyla TOGG, fiyat konusundaki belirsizliğini korumayı sürdürürken; en son yapılan açıklama TOGG’un rakip sınıfı C-SUV segmentine uygun bir fiyattan çıkacağı yönündeydi. TOGG’a dair teslim tarihi ve fiyat gibi tüm detayların mart ayının ikinci haftası itibariyle daha net bir şekilde ortaya çıkması bekleniyor.

Başa dön tuşu