Ekonomi

Şartlar netleşti! Devlet annelere 13 bin 500 TL sosyal yardım verecek

Devlet, sosyal yardım ödemeleriyle vatandaşın elinden tutmaya devam ediyor. Bu defa yardım haberi annelere geldi. Şartları taşıyan yeni anneler devletten 13 bin 500 TL sosyal yardım alacak.

Şartlar netleşti! Devlet annelere 13 bin 500 TL sosyal yardım verecek. Annelere devletten müjde geldi. Şartları taşıyan yeni doğum yapan annelere verilecek sosyal yardım tutarı belli oldu. Çalışan anneler başvuru yapmaları halinde doğum yardımı ödemesi alacak. Kadınların çalışma hayatında varlık göstermesini isteyen devlet, binlerce liralık destek veriyor. Annelere 13 bin 500 TL doğum yardımı için başvuru şartları belli oldu. İşte doğum izni yardımı ile ilgili merak edilenler…

Devlet, annelere yardım veriyor. Yeni doğum yapmış, çocuğu olan kadınlar başvuru yapmaları halinde 13 bin 500 TL’ye kadar doğum izni parası alabiliyor. Annelere yardım başvuru şartları belli oldu. Sosyal yardım ödemelerine gelen zamlar sonrasında annelere ödenen doğum yardımı parası da arttı. Çocuğu olan kadınlara verilen doğum yardımı için başvuru şartları da netleşti. İşte doğum parası almak için istenen başvuru şartları…

DEVLET ANNELERE YARDIM VERECEK

Çalışan annelere devletten yardım verilecek. Ödemeyle ilgili detaylar da ortaya çıktı. Sosyal yardım ödemelerinden biri olarak bilinen doğum izni yardımı çalışan kadınların en önemli güvenceleri arasında yer alıyor. Özellikle çalışan kadınların doğum sebebiyle iş hayatından kopmalarını istemeyen devlet, doğum iznine ayrılan annelere 13 bin 500 TL doğum parası ödemesi yapıyor. Annelerin bu ödemeden faydalanması için son 3 yıl içinde 600 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor. Ayrıca kadınların ödemeden yararlanmaları için doğumdan sonra işlerine geri dönmeleri de şart.

ÇALIŞMAYAN KADINLARA DA DOĞUM YARDIMI VERİLİYOR

Devletin sağladığı sosyal yardım imkanlarından başka biri ise çalışmayan annelere verilen doğum parası yardımı. Bu ödeme aslında doğum yapan tüm kadınlara sağlanıyor. 2015 yılından sonra dünyaya gelen çocuklar için ödenen doğum yardımı parası çocuk sayısına göre değişiyor. Devletin sağladığı bu ödemede miktar 1. Çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL Üçüncü çocuk ve diğer çocuklar için 600 TL olarak ödeniyor.

Doğum parası ödemesi için başvuru yapmaya da gerek yok. Çocuğun kimlik kartının çıkması ile birlikte yardım ödemesi tanımlanıyor. Anneler kimlik kartı ile birlikte PTT şubelerine giderek doğum yardımı ödemesi alabiliyor. Doğum parası ödemesi toplamda 1300 TL olarak hesaplara yatıyor. Bu ödemeyi sadece anneler alabiliyor.

Başa dön tuşu