Ekonomi

Kiraya yapılan zam yüzde 25’i geçerse geri alınabilir mi? Fahiş kira zammı ile karşı karşıya olanlar dikkat! Yargıtay açıkladı

Yargıtay, ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren bir konu hakkında açıklama yaptı. Kira artışlarına getirilen yüzde 25 zam oranı düzenlemesinin ardından son dönemde kiracıların yüzde 25’in üzerinde olan artışları geri alabileceğine dair iddialar gündeme gelmeye başlamıştı. Bu iddianın gündeme gelmesinin ardından konuyla ilgili araştırmalar da yoğunlaştı. Yargıtay, bu konuyla ilgili net bir açıklama yaparak iddialara yanıt verdi.

Yargıtay, 3. Hukuk Dairesi tarafından verilen bir kararın bazı basın organlarında yanlış yorumlandığını belirtti. Çıkan haberlerin dairenin kararıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirtilen açıklamada, Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin konuyla ilişkin kararının, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait taşınmazın, 2013’te, 31 Aralık 2022 tarihine kadar ihale usulüyle kiralanmasına ilişkin bir dosyayla ilgili olduğu bildirildi. İşte detaylar…

HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Kira artışlarına getirilen yeni düzenlemenin ardından 3. Hukuk Dairesi tarafından verilen bir kararın yanlış yorumlandığını aktaran Yargıtay, konuya açıklık getirdi. Söz konusu kararın Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait taşınmazın, 2013’te, 31 Aralık 2022 tarihine kadar ihale usulüyle kiralanmasına ilişkin bir dosyayla ilgili olduğu aktarılırken bazı basın organlarında çıkan ‘Kiracıların yüzde 25’ten fazla yapılan artışları geriye dönük olarak talep edebileceği’ şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

YANLIŞ YORUMLANDI

Çıkan haberlerin tamamen yanlış yorumlandığı, Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin konuya ilişkin söz konusu kararının, yapılan değişiklik sonrası tüketici fiyat endeksine göre kira artışının belirlenmesine ilişkin olduğu belirtildi ve ‘Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin içtihadının, konut kiralarında 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 arasında yenilenen kira dönemleri için kira artışına yüzde 25 sınır getiren 7409 Sayılı Kanunun 4. Maddesiyle 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’na eklenen Geçici Madde 1 ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.’ denildi.

 

Başa dön tuşu