Ekonomi

Depoları fulleyin! Akaryakıt fiyatlarının dengesini bozacak kötü haber! Karar imzalandı

Rusya lideri Vladimir Putin, petrol fiyatlarına sınır koymak isteyen ülkelere petrol satmamaya karar verdi. İmzalanan karar 1 Şubat’tan başlayarak geçerli olacak karar ile brent petrol fiyatlarının da olumsuz etkileneceği düşünülüyor.  

Rusya’nın petrol fiyatlarını sınırlayan ülkelere satış yapmama kararı aldığı anlaşma 1 Şubat’tan başlayacak. 5 ay kadar sınırlı olacağı biliniyor. Verilen karar piyasalarda şaşkınlık yarattı. 

İhratçatçılara fiyat sınırı koyan ülkelere petrol ve petrol ürünü satışı yapmayı 5 ay süreyle birlikte Rusya yasakladı. 27 Aralık’ta yayımladığı kararname ile Devlet lideri Putin yurt içi petrol ihracatçılarınının ve gümrük kurumlarının Batı’nın Rus petrolüne fiyat sınırı uygulamasına uymalarını yasaklayarak tepki koydu.  

5 ay süreyle yasaklandı 

Ham petrol ve petrol ürünlerinin alınan tedbir ile Batı’nın fiyat sınırlandırmasına 1 Şubat’tan başlayarak 5 ay yasak koydu. 

Rus şirketleri ve şahısların petrol fiyat sınırı koyanlar arasında yer alması da bu yasayla sınırlandırıldı. Rusya’dan gümrük kurumlarına fiyat sınırı koyan yerlere de çıkış engelleme görevi verildi. Alınan bu kararla beraber brent petrol fiyatlarının da etkileneceği ve akaryakıt fiyatlarının zamlanacağı düşünülüyor. 

84 dolar Brent petrol 

Uluslararası piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 84,13 dolardan işlem gördü. Dün brent petrol varil fiyatı 87,48 dolara çıkmıştı. 84,5 dolar seviyesinde günü tamamladı. Aynı anlarda ham petrol fiyatı 77,47 dolar oldu. 

Rus rafineri petrol ürünlerine yasaklama kararına Avrupa Birliği’nin 5 Şubat’ta yürürlüğe koyacak. Ayrıca aynı gün G7 ülkeleri bu ürünlere yönelik olarak tavan fiyatlarda artış bekliyor.  

Başa dön tuşu