Ekonomi

Damızlıklar kesime gitti! Et ve süt fiyatlarında dev zam kapıda

Bir grup damızlık hayvan daha kesim için yola çıktı. Bu durumun et ve süt fiyatlarına etkisi ne olacak, hayvancılık sektörü nasıl etkilenecek?

Damızlıklar kesime gitti! Et ve süt fiyatlarında dev zam kapıda Türkiye’de her sektörde maliyet artışları devam ediyor. Damızlık hayvanlar artan maliyetlerden dolayı kesime gitmeye devam ederken çiftçilerden bir uyarı mesajı geldi. Hayvan sayısı günden güne azalıyor. Bu durum et ve süt fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor.

Et ve süt ürünlerinde yaşanacak olan yeni zammın habercisi geldi! Bir grup damızlık hayvan daha kesim için yola çıktı. Bu durumdan sektör nasıl etkilenecek, yeni zamlar nasıl olacak, sektör temsilcileri konu hakkında neler söylüyor? Merak edilen tüm soruların cevabı haberimizde…

Artan maliyetler yüzünden damızlık hayvanlar teker teker kesime alınmaya başladı. Çiftçiler kırmızı alarm veriyor! Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler birliği başkanı Mahmut Aktürk, konuyla alakalı şu ifadelere yer verdi:

BİR DÖNEM DAHA ŞAHİT OLACAĞIZ

“Hayvan sayılarımızda bir azalış yaşanmaya başladı. Azalmanın meydana gelmesiyle et ve süt ürünlerine etki eden zam oranlarını birlikte gördük. Bir dönem daha yükselişine şahit olacağız.”

ENFLASYON HER SEKTÖRÜ ETKİLİYOR

Enflasyon oranında yaşanan artış, her sektörde maliyet artışlarına sebep oldu. Artan maliyetler yüzünden damızlık hayvanlar kesime gitmeye başladı ve bu çerçevede bir grup hayvanda daha azalma meydana geldi. Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler birliği başkanı Mahmut Aktürk, et ve süt fiyatlarında yaşanacak artış hakkında vatandaşa uyarılarda bulundu. Sözlerinde şu ifadeleri kullandı:

“Üretimin arttırılması, tüketiciyi de oldukça rahatlatır. Fazla arz oluşması ürün fiyatlarındaki düşüşü gösterir. Ancak şu anda hayvan sayımız günden güne azalmaya devam ediyor. Daha önce bu durum yaşandığında et ve süt fiyatlarının nasıl yükseldiğini görmüştük. Şimdi bir grup hayvan daha kesim için yolda. Bir kez daha et ve süt fiyatlarında yaşanan zamma hep birlikte şahit olacağız.

BİR KİLO ETİN MALİYETİ 140 TL

Bu girdi maliyetleriyle üretici başa çıkamıyor. Maliyetlerin yükselmesi üreticiyi zor duruma sokuyor. Ancak üretim arttığında tüketici rahat edecektir. Üretim gerçekleştirenleri desteklemek lazım. Daha fazla mali destek verilmeli.”

Başa dön tuşu