Ekonomi

Çiğ süt desteğinin detayları açıkladı! Bakanlık kalan kısmı karşılayacak!

Süt üreticileri için 2023- 2024 yılları için sağlanacak çiğ süt desteği hakkında tüm detaylar netleşti! Fark bakanlık tarafından karşılanacak! Konunun tüm detayları haberimizin devamında…

Çiğ süt desteğinin detayları açıkladı! Bakanlık kalan kısmı karşılayacak! Çiğ süt üreticileri için merakla beklenen destek ödemelerinin detayları belli oldu. Çiğ süt desteğine ilişkin esaslar ve süt piyasasının düzelmesi konusunda tüm detaylar netleşti. ESK tarafından yapılan alım satım arasındaki farklar bakanlık tarafından karşılanacak. Konunun tüm detayları…

“2023 – 2024 Yıllarında Yapılacak Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar” yürürlüğe girdi. Alınan kararlar ile çiğ süt üretiminde sürdürülebilirlik ve üretici fiyatları için gereken istikrarın sağlanması hedefleniyor. 2023 ve 2024yılları için çiğ süt desteği konusunda alınan kararlar netleşti.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BELİRLEYECEK

Bu çerçevede hayvancılıkla uğraşan vatandaşların üretmiş olduğu çiğ sütü, süt işletme tesisine satan bir üretici örgütüne üye yetiştiricilere, manda, koyun, keçi ve üretici örgütleri aracılığıyla satışı sağlanan soğutulmuş inek sütü için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar çerçevesi üzerinden destek ödemeleri sağlanacak.

ÇİĞ SÜT DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK

Ürettiği sütü; süt piyasasının düzenlenmesi ve uygulamasında üretici örgütlerin sağlamış olduğu aracılık sayesinde süt ürünlerine çevirmek için değerlendiren Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğüne satış yapan üreticiler, bakanlığın sunmuş olduğu çiğ sür desteğinden faydalanabilecek.

Başa dön tuşu