Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı açıkladı! Kamu işçisi ve memur zammı için kritik detay! Hak kaybı yaşanmayacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yeni açıklamalar geldi. Deprem nedeniyle ertelenmişti. Hak kaybı yaşanmayacağı aktarıldı. Toplamda 700 bine yakın kamu çalışanı tarafından yakından takip edilen 2023 toplu sözleşme maaş zam oranları konusunda araştırmalar devam ediyor.

Bakan Bilgin’in yaptığı açıklama kapsamında toplu sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmasının başladığına dikkat çekti. Deprem nedeniyle askıya alındığını anacak hiçbir hak kaybı yaşanmayacağını ifade etti. Deprem nedeniyle ertelense de bu kapsamda yapılacak yeni çalışmalar ile herhangi bir hak kaybının yaşanmayacağı aktarılıyor.

KAMU ÇALIŞANLARININ BEKLEDİĞİ HABER GELDİ!

Toplamda 700 bine yakın kamu çalışanını ilgilendiren toplu iş sözleşmesi kapsamında yeni açıklamalar geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu işçisinin zam görüşmeleri ile ilgili önemli detayları aktardı. Deprem nedeniyle ertelendiğini ancak herhangi bir hak kaybı olmayacağını aktardı.

Çalışma hayatına ilişkin birçok adım atıldığını ifade eden Bakan Bilgin, sıradaki adımın kamuda geçici işçilerin sorununu çözmek olduğunu hatırlattı. Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde acı bir tabloya neden olan deprem felaketi sonrasında ertelenen toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolünün yeniden hız kazanacağı da aktarıldı.

ÜCRETLİLERİ VE EMEKÇİLER İÇİN SOSYAL POLTİKA TEDBRİLERİ!

Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) 10. Olağan Genel Kurulu’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçici işçiler sorununu çözmek üzere önemli adımlar attıklarını ifade etti. Kamu işçileriyle ilgili sürdürülen toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmasının başladığını ancak deprem nedeniyle ertelendiğini de aktardı. Öte yandan enflasyonun tahribatını en çok ücretlilerin hissettiğini ifade eden Bakan Bilgin, konuya ilişkin önemli detayları aktardı.

Ücretli ve emekçileri korumak için sosyal politika tedbirleri ortaya koymanın birinci görevleri olduklarını ifade etti. Özellikle bu tedbirler arasında toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret mekanizmasının ilk sırada geldiğini ifade etti. Depremin ardından da benzer şekilde sosyal politika uygulamalarını arka arkaya devreye soktuklarının altını çizdi. Kısa çalışma ödeneği şartlarına uymayanlara nakdi destek verileceğini aktardı.

Başa dön tuşu