Ekonomi

Asgari ücret zammı sızdı! Yarın açıklanacaktı ama Bakan dayanamadı! Canlı yayında 2023 yeni asgari ücreti açıkladı

Milyonlar yarın açıklanmasını bekliyordu! Asgari ücret zammında sabah müjdesi geldi. Bakan dayanamadı, yeni asgari ücreti bir gün önce duyurdu. 2023 asgari ücret zammı bu sabah belli oldu.

Asgari ücret zammı sızdı! Yarın açıklanacaktı ama Bakan dayanamadı! Canlı yayında 2023 yeni asgari ücreti açıkladı. Türkiye, nefesini tuttu “asgari ücret zammı” açıklamasına kilitlendi. Asgari ücret tespit komisyonu son toplantısını 20 Aralık Salı günü yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret tespit komisyonu toplantısından sonuç çıkmasını beklediğini söyledi. Yani 2023 yeni asgari ücret yarın açıklanacak. Ancak bu açıklama öncesi asgari ücret zammı konusunda peşpeşe tahminler de gelmeye devam ediyor. Bu defa asgari ücret zammı ile ilgili bomba kulis sızdı. Peki 2023 asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücret kaç TL olacak? Asgari ücret zammı ne kadar? İşte 2023 asgari ücret zammı ile ilgili gelen son bilgiler…

Özel sektörde çalışan milyonlarca kişi asgari ücret zammının açıklanmasını bekliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 7 ve 14 Aralık tarihlerinde iki toplantı yaparak görüşmelerini gerçekleştirdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 3. Ve son toplantısı ise yarın, yani 20 Aralık tarihinde olacak. Bu toplantıdan artık karar çıkması ve hemen ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2023 yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Türkiye’nin gözü kulağı gelecek açıklamaya çevrilirken yeni asgari ücret ile ilgili bakandan bomba açıklamalar geldi. Peki 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte yeni asgari ücret

BAKAN CANLI YAYINDA KONUŞTU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 7 milyondan fazla kişinin merak ve heyecanla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili canlı yayında açıklamalarda bulundu. Milyonların bu haberi beklediğini hatırlatan Bakan Bilgin, çalışanların yüksek zam umutlarını da bir kez daha yeşertti.

Bakan Bilgin, en başından bu yana asgari ücretliyi enflasyonun tahribatından korumanın sözünü verdiklerini belirterek yeni asgari ücretin tüm kesimleri memnun edecek bir rakam olacağını da açıkladı.

2023 ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, herkesin beklediği asgari ücret zammı tarihini de duyurdu. Asgari ücret tespit komisyonunun 7 ve 14 Aralık 2022 tarihlerinde iki toplantı yaptığını belirten Bakan Bilgin, son toplantının ise 20 Aralık tarihinde olacağını dile getirdi. Bakan Bilgin ayrıca açıklamasında bu toplantıdan rakam çıkmasını beklediğini de söyledi. Yani yarın yapılacak olan toplantının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti ilan edecek. Yarınki toplantının Cumhurbaşkanlığı külliyesinde olması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA YÜKSEK ZAM SİNYALİ VERMİŞTİ

Her yıl Ocak ayında artan asgari ücret, 2022 yılında yüksek enflasyon nedeniyle Temmuz  ayında yüzde 30 oranında artmış ve net 5500 TL olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu artışın ardından yaptığı açıklamada asgari ücrette asıl artışın Ocak ayında olacağını söylemişti. Erdoğan, “Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Net 5 bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek. Yeni asgari ücretin tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır, asıl tespiti inşallah  yılbaşında gerçekleştireceğiz.” Derken çalışanların da umutlarını arttırmıştı.

YENİ ASGARİ ÜCRET 2023 NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca çalışan 2023 yeni asgari ücret için yarını beklerken Gazeteci Melik Yiğitel, herkesi şaşkına çeviren tahminlerini açıkladı. Taraflarla konuştuğunu söyleyen Yiğitel, yeni asgari ücretin 8000 TL’den az bir rakam olmayacağını dile getirdi. Yiğitel açıklamasında “Ben bütün taraflarla konuştum. Gördüğüm kadarıyla rakam 8 bin liradan az olmayacak. 8.000 – 8.500 bandında bir yerde olacak. Hatta bu bandı biraz daha daraltırsam 8.300 civarında bir rakam çıkabilir, sürpriz olmaz” diye konuştu.

Yani uzmanların tahminlerine göre 2023 net asgari ücret 8000 TL altında olmayacak. 2023 yılında ek ödemelerle birlikte asgari ücretin 10 bin TL’ye yakın olacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu