Ekonomi

Asgari ücret zammı için saat verildi! Milyonlar nefesini tuttu bekliyor! Zam oranı az önce sızdı, asgari ücret yüzde 40-50 arası artacak

Milyonlar bu haberi bekliyor. Asgari ücret zammı için saat verildi. Bugün o saatte herkes öğrenecek. Çalışanlara müjdeli haber ise az önce geldi. Asgari ücret yüzde 40-50 arası artacak.

Asgari ücret zammı için saat verildi! Milyonlar nefesini tuttu bekliyor! Zam oranı az önce sızdı, asgari ücret yüzde 40-50 arası artacak. 2023 asgari ücret zammı için heyecan dorukta. Türkiye, bugün yapılacak olan son Asgari ücret tespit komisyonu toplantısına kilitlendi. Milyonlarca çalışan için kader günü geldi çattı. Asgari ücret zammı ile sadece çalışanların maaşı artmayacak. İşsizlik maaşı, sosyal yardımlar, sigorta primleri, borçlanmalar da artacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ile ilgili önceki gün yaptığı açıklamada tarih vermişti. Yani yeni asgari ücretin ne zaman kamuoyuna açıklanacağını duyurmuştu. Bakan Bilgin’in yaptığı açıklamaya göre bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını yapacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Beştepe’de 2023 yeni asgari ücreti açıklayacak. Yani milyonlarca çalışanın beklediği haber bugün itibariyle gelecek. Ancak açıklama öncesinde asgari ücret zammı ne kadar olacağına ilişkin tahminler de gelmeye devam ediyor. Kulislerde dolaşan bilgilere göre asgari ücret zammı %40-50 arasında olacak. Bu durumda da asgari ücret 8 bin liranın üstüne kadar çıkacak. Gelin asgari ücret hesaplamasına Birlikte bakalım…

2023 ASGARİ ÜCRET 20 ARALIK SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye, asgari ücret zammı için Nefesini tuttu bekliyor. Ocak ayında milyonlarca çalışanı ödenecek 2023 yeni asgari ücret miktarı Bugün itibarıyla açıklanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 20 Aralık’ta son toplantısının yapılacağını duyurmuştu. Bu toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, işçi ve işveren temsilcileri Beştepe’de kameralar karşısına geçecek. Yeni asgari ücretin açıklamasını ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

Peki, 20 Aralık 2023 asgari ücret saat kaçta açıklanacak? Şu an için yeni asgari ücretin açıklanacağı saat belli değil ancak tahminler var. 2023 asgari ücret zammının saat 17.30 gibi açıklanacağı tahmin ediliyor.

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Peki, asgari ücret tespit komisyonu ne karar verecek? 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret zammı sadece 7 milyon çalışanı değil aynı zamanda sosyal yardımlardan faydalananlara, işsizlik maaşı alanları ve borçlanma yapacak olanları da yakından ilgilendiriyor. Asgari ücretin değişmesi ile birlikte milyonlarca kişinin maaşı değişecek. Uzmanlara göre asgari ücret zammı %40 ile 50 arasında olacak. Peki, bu şekilde artış yapılırsa Asgari ücret kaç TL olur? Enflasyona göre asgari ücret hesaplaması şu şekilde;

Yüzde 20 zam yapıldığında asgari ücret 6.000 TL,

Yüzde 30 zam yapıldığında asgari ücret 7.150 TL,

Yüzde 40 zam yapıldığında 7.700 TL,

Yüzde 50 zam yapıldığında asgari ücret 8.800 TL’ye yükselir.

TAHMİNLER %40 OLACAĞI YÖNÜNDE

Yukarıdaki tabloda en abla yatılan rakamlar %40 ve 50 oluyor. Ancak uzmanların tahminleri ise asgari ücrete yapılacak olan zammının %40 olacağı yönünde. Yani bugün asgari ücrete %40 artış yapılırsa 2023 yılı yeni asgari ücret 7700 TL olacak.

SOSYAL YARDIMLARA DA ZAM GELECEK

Asgari ücret zammı ile birlikte milyonlarca kişinin aldığı sosyal yardımlarda da artış olacak. Bugün yapılacak açıklama aynı zamanda evde bakım maaşı, engelli maaşa, dul ve yetim aylığı, işsizlik maaşı, 65 yaş aylığı alan tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Yani bu vatandaşların maaşları da ocak ayından itibaren asgari ücret zammı ile aynı oranda değişecek.

Başa dön tuşu