Ekonomi

Aile Bakanlığı çocuklu ailelere 1750 TL nakit destek verecek! Başvurular bu sabah başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı PTT’den çocuklu ailelere yardım veriyor. 1750 TL çocuk yardımı ödemeleri için başvurular başladı. Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Aile Bakanlığı çocuklu ailelere 1750 TL nakit destek verecek! Başvurular bu sabah başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuğu olan ailelere düzenli nakit destek ödemelerini sürdürüyor. 2023 yılında da çocuklu ailelere sağlanan sosyal yardım ödemeleri zamlı olarak hesaplara geçiyor. Bakanlıktan yapılan duyuruda ev hanımı ve çalışan olması fark etmeden çocuk sahibi ailelere 1750 TL nakit destek verileceği bildirildi.

Aile Bakanlığı tarafından PTT aracılığıyla sağlanan nakit destek ödemeleri devam ediyor. Çocuklu ailelere verilen 1750 TL’lik yardım için başvurular açıldı. Dar gelirli aileler çocuklarının aylık giderlerini karşılamak üzere başvuru yapmaları halinde devletten destek olabiliyor. Başvurular e-devlet’ten kabul edilirken ödemeleri sepet eden yapılıyor. Başvuru sırasında sadece T.C kimlik numaranızı girmeniz yeterli.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMESİ YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç olan ailelere doğum yardımı ödemesi veriyor. Sosyal yardımlar arasında önemli kalemlerden biri olan doğum yardımı tek sefere mahsus olarak ve çocuk sayısına göre veriliyor. 15 Mayıs 2015 tarihinde başlatılan Doğum yardımı uygulaması kapsamında mavi kart sahibi olan anneler başvuru yapmaları durumunda Doğum yardımı alabiliyor. Babalar tarafından Doğum yardımı başvurusu yapılamıyor. Ödemeler Sadece anneye yapılıyor.

ÇOCUK SAYISINA GÖRE DESTEK ÖDEMESİ VERİLİYOR

Doğum yardımı ödemeleri canlı dünyaya gelen çocuk sayısına göre veriliyor. 1 çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, 3 ve daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme yapılıyor. Çocuk yardımı alabilmek için çocuğu hastanede ve canlı olarak dünyaya getirmiş olmak gerekiyor. Doğumun ardından çocuğun kimlik bilgilerinin nüfus kayıt sistemine düşmesi ile birlikte ödemede anne adına tanımlanıyor. Anneler en yakın PTT şubesine T.C kimlik kartları ile giderek Doğum yardımı ödemesini alabiliyor.

0-2 YAŞ GRUBU HER ÇOCUK İÇİN ALABİLİRSİNİZ

Ayrıca çoklu doğumlu dünyaya gelen çocuklar için de Bakanlığın sağladığı ayrı bir destek bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Konuyla ilgili yapılan açıklamada çoklu doğumlarda yasal temsilci olarak anne ya da babanın başvuru yapması durumunda 2 ayda bir 400 TL’lik ödeme yapılacağı bildirildi. Hane içindeki kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olan tüm Aileler bu ödemeden faydalanabiliyor.

Başa dön tuşu