Ekonomi

Afet Yeniden İmar Fonu için TBMM’de mesai başladı! Elitaş, tüm detayları resmen duyurdu: “Bundan sonra…”

Yaşanan deprem felaketi, tüm Türkiye’yi deprem gerçeği ile acı bir şekilde yüzleştirirken; aynı zamanda özellikle deprem bölgelerinde yer alan illere ilişkin acil önlem alınması gerçeğini de bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Konuya ilişkin yapılan çalışmaları anlatan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, deprem bölgesinde yaşayıp da kentsel dönüşüm yaptırmak isteyenler için önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti grubunun ‘Afet Yeniden İmar Fonunun Kurulması ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ hazırladığını bildiren Başkan Vekili Elitaş, bu teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulduğunu bildirdi. Teklife ilişkin detaylı bilgiler veren Elitaş, fonun önemine dikkat çekti. İşte Elitaş’ın açıklamaları…

“BU FONUN YAPISI DEĞERLENDİRİLECEK”

Doğal afetler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tüzel kişiliğe bağlı ‘Afet Yeniden İmar Fonu’ kurulacağının ve bu fona bütçeden bir kaynak aktarılacağını bildiren Elitaş, fonun önemine değindi. İlk kez böyle bir fon kurulacağını bildiren Elitaş, şu açıklamayı yaptı:

“Bu kanun teklifinin amacı; doğal afetlerden dolayı zarar gören ve doğal afet bölgesi ilan edilen alanlarda imar, alt yapı ve üst yapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması. Bunun için, ‘Afet Yeniden İmar Fonu’ kurulacak. Bu fonun yapısı, işleyişi, kaynakları neler olacak maddelerde değerlendirilecek.”

“FON YAPILAN ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAYACAK”

Açıklamalarının devamında Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Elitaş, söz konusu teklif üzerinde Hazine ve Maliye, İçişleri, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın bürokratlarının birlikte çalışacağını beyan etti. Kentsel dönüşümü fon ile hızlandıracaklarını bildiren Elitaş, şunları söyledi:

“Artık kentsel dönüşümün bundan sonra daha hızlı bir şekilde yapılması gerçeği ile karşı karşıyayız. Kurulacak bu fon yapılan çalışmalara katkı sağlayacak. Fon için bütçeden kaynak ayrılacak ve bağışlardan oluşacak.”

Başa dön tuşu