Asayiş

Manisa’da Gediz Nehri kurudu! Susuzluk alarmı verildi

Manisa’da Marmara Gölü’nün kurulmasının ardından Ege bölgesinin en önemli nehirlerinden olan Gediz nehrinden de kötü haber geldi. Gediz Nehri kurudu, susuzluk kapıya dayandı.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak su rezervleri tükenmeye devam ediyor. Manisa’da Geçtiğimiz günlerde Marmara Gölü’nün kuruduğu haberleri gündeme gelmişti. Şimdi de kötü haber Ege bölgesinin en önemli nehirlerinden olan Gediz nehrinden geldi. Gediz Nehri kurudu, barajlardaki su seviyesi eksilere kadar indi. MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, özellikle tarım alanlarının vahşi sulanmasına son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gelecekte bir damla suya muhtaç olabiliriz

MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Manisa’da tarım alanlarında vahşi sulamanın sona ermesi gerektiğine dikkat çekerek içme suyu ile tarımsal sulama yapılmaması gerektiğini söyledi. Bu şekilde devam etmesi durumunda Gelecekte bir damla suya muhtaç olabileceğimizi söyleyen Aslay, Gediz Nehri’nin kurulduğunu dile getirdi.

Barajlarda su seviyesi eksilere kadar düştü

Manisa’da Marmara Gölü’nün ardından Gediz Nehri de kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Özellikle bazı bölgelerinde karşıdan karşıya geçmenin bile mümkün olduğu Nehir’in kurulması ile birlikte barajlarda su seviyesi eksilere kadar gerilemiş durumda nokta özellikle Demir köprü baraj gölü alarm veriyor.

Köprübaşı Balıkçılık Üretim ve Değerlendirme Kooperatifi Başkanı Osman Doğan, Demir köprü baraj gölü ile ilgili yaptığı açıklamada, “3-4 senedir yağmur yağmıyor. Yağmur yağmayınca da her sene su çekildi ve azaldı. Balıklar da zarar görüyor, vatandaşlar da zarar görüyor. 9 aydır tek damla yağmur düşmedi. O yüzden barajımız çekildi bu hale geldi. Ben çocukluğumdan beri buradayım bir günde 7 metre yükseldiğini bilirim buranın. Uşak’tan, Demirci’den gelen su burayı 3 günde çıkarır ama Allah yağmur vermiyor” dedi.

Başa dön tuşu