Asayiş

10 il yıkıldı! 7.4 büyüklüğünde Kahramanmaraş merkezli depremde çok sayıda ölü ve yaralı var

Saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde gerçekleşen deprem çevre illeri de etkiledi. Saat 04.26’da ise Gaziantep Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde deprem hissedildi. İki depremden de bazı il ve ilçelerin etkilendiği, can ve mal kaybının çok fazla olduğu öğrenildi. Çalışmalar hala devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan valilerle görüşme yaparak arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi topladı.  

Kahramanmaraş’ta 7,4 ve Gaziantep’te 6,4 büyüklüğünde hissedilen depremlerden Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinin yıkıma neden olacak kadar fazla etkilendiği öğrenildi. Çok sayıda binanın yıkıldığı ve göçük altında kalan insanların kurtarılmaya çalıştığı elde edilen bilgiler arasında. En son için 76 kişinin hayatını kaybettiği, 440 yaralı olduğu açıklandı.  

Dünyanın birçok bölgesinde meydana gelen depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Almanya merkezli veri toplama ve düşünce kuruluşu Risklayer, CATDAT adındaki veri tabanı bazında gerçekleştirilen değerlendirmeye göre 4,400 ila 39,100 arasında ortalama olarak 16,800 ölü olabileceği bilgilendirmesinde bulundu.  

AFAD deprem açıklaması 

AFAD yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem. An itibariyle bölgede 6’nın üstünde 3:5’in üstünde, 14:4’ün üstünde 34 olmak üzere 66 artçı deprem meydana gelmiştir” dedi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve valiler önderliğinde Sağlık Bakanlığı, AFAD ekipleri ve çok sayıda kurtarma ekibi bölgeye hızlı şekilde giderken Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin hemen ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ile görüşme yapmıştı.  

Dünya basınında yankı buldu 

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli iki büyük deprem dünya basınında yankı buldu. Depremin şiddeti nedeniyle İtalya’da depremin ardından olası tsunami alarmı verildi.  

Ayrıca deprem bilimci Frank Hoogerbets’in ise 2 gün önce bugün yaşanacak depremin haberini lokasyonu ve şiddetiyle verdiği öğrenildi. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür ise “Bu depremin gelmekte olduğunu söyleye söyleye dilimizde tüy bitti” ifadelerini kullandı. 

Soylu 4. seviye alarm verdi

İçişleri Süleyman Soylu’nun ise 4. seviye alarm verdiği bilgisi alındı. 4. seviye alarm uluslararası yardımları da içeriyor.  

Diğer yandan depremlerin hala devam ettiği bilgileri alındı. Saat 07.31’de Gaziantep’te 4.2 ve Adıyaman’da 4.5 büyüklüğünde deprem olduğu öğrenildi. 

Başa dön tuşu