AsayişYaşam

Kar tatili hangi illerde! İstanbul’da kar yağışları başladı, ülke genelinde hangi illerde kar hakim?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, valilik ve AFAD İstanbul içi kar uyarısında bulundu. İstanbul’un çoğu bölgesinde başlayan yağışın, akşam saatlerinde yoğunlaşması bekleniyor. İstanbul’da kar yağışının günlerce sürmesi konusunda CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen uyarı yaptı. Peki, okullarda kar tatili olacak mı? Sömestr tatili uzadı mı? İşte ayrıntılar… 

Türkiye genelinde, İstanbul dahil olmak üzere Meteoroloji Genel Müdürlüğü yoğun kar uyarısında bulundu. İstanbul’da bazı bölgelerde, özellikle yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağmaya başladı. Akşam yoğunlaşması ve günlerce sürmesi bekleniyor. İstanbul Valiliği kar tatili verecek mi? 

İstanbul’da yoğun kar 

Prof. Dr. Orhan Şen’in yaptığı açıklamalara göre İstanbul’da bugünden karla karışık yağmur ve kar yağışları başladı. Akşam kuzey batıdan başlayarak kuzey Ege ve Marmara’da rüzgarın fırtınaya dönüşmesi, karın yoğun şekilde devam etmesi bekleniyor.  

Doğu Anadolu’nun güneyi, Akdeniz, Bursa, Balıkesir, Denizli, Afyon, Konya, İstanbul, Karaman ve Kırklareli’nde yer yer yoğun kar ile kuvvetli yağışların etkili olması bekleniyor.  

Kar yağışı kaç gün sürecek? 

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, atmosferdeki durumun çok değişken olduğunu belirtti. Karla karışık yağmurun başlamasında 5-6 saatlik bir öteleme olduğunu ifade eden Şen, Anadolu tarafında başladığını ve akşam şehrin büyük kısmının karın etkisini hissedeceğini belirtti. 16.00 ile 18.00 aralığında karın başlamasını ve rüzgarın boğaz kısmında çok kuvvetlenmesini bekliyor. 90 km’ye kadar artacak bir rüzgar bekleniyor.  

Sibirya’dan gelen soğuk hava kütlesinin geldiğini belirten Orhan Şen, etkisinin Pazartesi’den Perşembe’ye kadar devam edeceğini belirtti.  

Kar kaç cm olacak? 

Yoğun kar yağışının olmayacağını belirten Prof Dr. Şen, yüksek kesimlerde 7 ila 8 cm bir kar görüşeceğini belirtti. Ayrıca daha yüksek kesimlerde ise 10 cm olabileceğini vurguladı. Bugün karın İstanbul’da başlayarak Çarşamba boyunca devam edeceğini belirtti.  

Uludağ’da 1 metreye ulaştı 

Bursa’da devam eden yoğun yağış ile kar kalınlığı 1 metreyi buldu. 10 gündür aralıksız devam eden yağışlar etkisini gösterdi. Yurdun pek çok bölgesinde kar yağışları don, buzlanma, kuvvetli rüzgara ve olumsuzluklara yol açıyor. Meteoroloji vatandaşların tehlikelere karşı dikkatli olması konusunda uyarıyor. 

Başa dön tuşu