Teknoloji

Kuyruklu yıldız Antalya’dan görüldü! Milyonlarca kilometre uzağa gidecek

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden gelen bilgilere göre Antalya’da 2 bin 500 rakımdan “Aygöz” teleskobu ile C/2022 E3 (ZTF) adındaki yeşil renkli kuyruklu yıldız görüntülendi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Vekili olan Dr. Tuncay Özışık açıklamasında “Bu hafta, dünyaya çok yakın, bu uzaklık değişecek. Git gide kendi yörüngesi üzerinden Dünya’dan uzaklaşarak milyonlarca kilometre öteye gidecek” dedi. 

NASA, 2022 Mart’ta Jüpiter yörüngesinde keşfedilen ve parlak yeşil renkli olan resmi ismi C/2022 E3 (ZTF) 50 bin sene sonra Dünya’ya en yakın mesafeden geçişini yaparken Antalya’dan görüntülendi. Antalya Bakırlıtepe’de kurulan Beydağları’ndaki 2.500 rakımlı TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Aygöz Teleskobu’ndan kuyruklu yıldızın görüntüleri alındı. 

Görüntü sebebiyle ‘Kuyruklu Yıldız’ 

Gözlemevinin Müdür Vekili Özışık, Güneş Sistemi oluşurken kuyruklu yıldız oluşumlarının meydana geldiğini açıklıyor, “Dolayısıyla gözlenmesi, tayfsal olarak bizim renklerine ayırma dediğimiz tekniklerle incelenmesiyle beraber Güneş Sistemi’nin oluşumunu, yaşı ve kimyasal kompozisyonu hakkında bilgi veriyor. Zaman zaman güneş sistemine girip dünyaya yaklaşan bazı kuyruklu yıldızlar olabiliyor. Görüntüsü nedeniyle kuyruklu yıldız ismi veriliyor. Normalde üzeri buzla kaplı olan kaya parçaları bunlar. Güneşe yaklaşınca yörüngelerinde güneş rüzgarlarının etkisiyle buz buharlaşarak arkalarında bir kuyruk şekli oluşturuyor.” ifadelerine yer verdi.  

Antalya’dan görüntülendi 

Dr. Özışık geçen sene Mart ayında keşfedilen kuyruklu yıldızla ilgili “ABD’de çok büyük tarama teleskopu var ve yalnızca tarama gözlemleri yapılıyor. Ancak dünyaya yakın olarak geçeceği 1-2 Şubat tarihleri olarak söylendi. Bu tarihlerde gözlem yapamadık. Çünkü Bakırlıtepe yerleşkesindeki olumsuz hava koşulları sebebi ile yüksek fırtına ve kar yağışları, sıcaklığın eksi 10-15 derecelere düzmesi kubbeler ve mekanizmaların donmasına sebep oldu. 25 Ocak’ı 26 Ocak’a bağlayan gecede gözlemleme fırsatı bulduk. Aygöz teleskopumuzla aldığımız görüntülerde kuyruk yapısı belirtgin olarak görülüyor” ifadelerine yer verdi.  

1 hafta daha görülebilecek 

Rengi parlak yeşil olan kuyruklu yıldızın yörüngesi üzerinde çok hızlı biçimde ilerlediğini söyleyen gözlemevi vekil müdürü, “Bu hafta Dünya’ya çok yakın olarak geçiyor, bu uzaklık değişecek. Yavaş yavaş kendi yörüngesine girecek. Bir hafta daha amatör olarak gözlem yapan kişiler bu kuyruklu yıldızı görebilir. Ancak normal şehir ışıklarından görmek zor olduğu için şehir dışından, yüksek tepelerden, dağda ışıksız ortamlardan gözlem yapmak gerekiyor. Daha karanlık yerlerde normal bir dürbün ile gözlemlemek mümkün. Kuzey bölgesinden bir hafta kadar daha görebilirsiniz.” dedi. 

Başa dön tuşu