Teknoloji

Akıllı telefon sektörü çöküş yaşıyor! Şaşkınlık yaratan nedeni

Geçtiğimiz senenin dördüncü çeyreğinde teknoloji dünyasının en çok tercih edileni akıllı telefonlar ciddi satış hacmi kaybına uğradı.

Teknoloji dendiği zaman akla birçok ürün gelebilir. Ancak bunların başında akıllı telefonlar bulunuyor. Çok fazla markayı bünyesinde bulunduran teknoloji sektörüyle ilgili ünlü araştırma ve analiz platformu IDC bir çalışma yürüttü. Yürüttüğü çalışmada 2022’nin 4. çeyreğinde akıllı telefonların satışında büyük ivme kaybı görüldü.

2021 4. çeyrekte 367 milyon satış gerçekleşirken, 2022 4. çeyrekte tam 66 milyon kayıpla 301 milyon satış yapıldı.

Akıllı telefon sektöründe büyük alarmın sebebi

Raporda markaların bazılarının satış rakamları da listelenirken en çok akıllı telefon satışını gerçekleştiren teknoloji devi Samsung oldu. Dünya çapında 264 milyon satan şirketin arkasından 228 milyon satış yapan Apple geldi. Üçüncü sırada yer alan şirket ise 156 milyon ile Xiaomi.

Ayrıca IDC platformu bu düşüşün nedenlerini de inceledi. Elde edilen bilgilere göre gerilemedeki en önemli iki etken var, birincisi ekonomik problemler. Akıllı telefon kullanan kişilerin çoğunluğu telefon yenilemek yerine ellerindeki akıllı telefonu kullanmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Ortaya çıkan raporlara göre satışlar bu kadar gerilemesindeki bir diğer neden ise tedarik zincirindeki sıkıntılar. Kullanıcılar istediği zaman istediği modele ulaşmakta güçlük çekiyor.

Başa dön tuşu