Teknoloji

Microsoft ve Sony savaşı! Oyun sektöründe tartışma büyüyor, Call of Duty kalkacak mı?

Activision Blizzard’ı satın alma anlaşması gündeme geldikten sonra Microsoft, Sony’i yalancılıkla itham etti. İşte ayrıntılar…

Activision Blizzard’ı kendi bünyesine katmak isteyen Microsoft, oyun camiasında büyük bir yankı uyandırmıştı. Gündemde bu kadar yer edinmesinin bir nedeni de Sony. Bugün öğrenilenlere göre Microsoft ile Sony arasındaki rekabet de zirveye çıkıyor. Microsoft, AB düzenleyici kurumuna Activision B’izzard’ın alınmasının resmileşmesi halinde Sony’yi yalan söylemekle suçladı.

Sony’yi yalancılıkla itham etti

Activision Blizzard’ı 69 milyon dolar fiyatla Microsoft’un satın alması durumunun ortaya çıkmasından bu yana gündemde büyük etki yarattı. Oyun camiasında ve oyuncuların çok tartıştığı bu konu Sony tarafında büyük bir etkiye sebep oldu. İki şirket arasındaki rekabet her geçen gün tırmanırken olayda yeni iddialarda gündeme taşınıyor.

Microsoft’un iddiası

Sony şirketinin eğer Activision Blizzard’ı alması resmileşirse Call of Duty oyununu PlayStation’da tutmak konusunda AB düzenleyici kurumuna yalan söylediğini iddia eden Microsoft, aralarındaki rekabetin her gün ateşlenmesine neden oluyor. Sony CEO’su Jim Ryan ise bu iddialarla ilgili endişeri konuşmak için rekabetten sorumlu Avrupa komisyon üyesi olan Margrethe Vestager ile buluştu.

Microsoft bir platformun hayatını sonlandırıyor

Görüşmelerden sonra Microsoft’un iletişim sorumlusu Frank X. Shaw, ilginç söylemlerle kendini gösterdi. Sony’nin Call of Duty için eşitlik teklif etme niyetinde olmadığını belirtti. Ek olarak Frank X. Shaw, “Hiçbir şey gerçeklerden bu kadar uzak olamaz” ifadelerini kullandı.

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Shaw, “Sony’ye içerik, zaman, özellikler, oynanabilirlik, kalite ve oyunun tüm yönlerinde eşitliği mümkün yapan 10 senelik bir anlaşma teklifinde bulunduk.” D-diyerek düzenleyici ya da anlaşma yolu ile uygulamaya kendilerinin hazır olduğunu belirtti.

Ayrıca Microsoft’un iletişim sorumlusu Shaw niyetlerini de şu şekilde belirtti; “Sony, konsol piyasasında lider ve PlayStation oyuncuları Call of Duty’nin dışında tutmak mantıksız. Amacımız Minecraft ve Call of Duty’de yaptığımız gibi öbür oyunlarda da dünyanın her yerinde daha çok insanın erişebilmeesini sağlamak.”

Başa dön tuşu