Asayiş

İçişleri Bakanlığı açıkladı, 81 il genelinde valilikler harekete geçecek!

Pazartesi günü yarıyıl tatili bitiyor. İçişleri Bakanlığı 81 il için valiliklerine genelge gönderdi. Alınacak trafik ve asayiş önlemlerine ilişkin genelgenin detayları… 

81 il valiliğine, “2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının İkinci Yarısında Alınacak Trafik ve Asayiş Tedbirleri” kapsamında genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yollandı. 

6 Şubat 2023 itibariyle başlayacak olan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim ikinci döneminde güvenli, huzurlu bir ortam sağlanabilmesi için önlemlerin alınması sağlanıyor.  

İlave personel 

Okul idareleriyle iletişim kurularak giriş ve çıkış saatlerinde, okul güzergahında ve önlerinde trafik tedbiri için ekipler görevlendirilecek. Eski ve silinen “Önce yaya” görselleri ile yaya geçitleri, ışıksız yollar yenilenecek. 

Hafta boyunca denetim yapılacak 

Kaymakam ve valilerin katılımıyla okul servisleri ve taşımacılıkla alakalı güvenlik ve düzen sorunları görüşülecek. Gereken iş birliği ve koordinasyon sağlanarak öğrencilerin okula gidiş gelişinde güvende olması sağlanacak.  

Trafik eğitimi sürecek 

İçişleri Bakanlığının yaptığı “Yayalar için 5 adımda güvenli trafik” kampanyası sürdürülecek. Eğitimler okullarda mobil trafik tırı ile verilecek. Ayrıca çocuk trafik eğitim parklarının modernize edilmesi sağlanırken park bulunmayan illerdeki sorunlar çözülecek.  

Okul, alışveriş merkezi, hastane gibi yayaların yoğun olduğu bölgelerde trafiğin 30 km/s hıza düşürülmesi sağlanacak. 

Uyuşturucu madde satışıyla mücadele 

Öğrenci güvenliğinin sağlanabilmesi için uyuşturucu ve uyarı madde ile mücadele ve diğer hususlara yönelik olarak her ilde valilikler, jandarma, sahil güvenlik, okul yöneticileri, okul aile birlikleri, Yeşilay mücadele edecek.  

Başa dön tuşu