Yaşam

Vakalar tehlikeli şekilde artışta! Prof. Dr. Uyardı, çocuklarınıza dikkat edin

Türkiye’de Strep-A hastalığı tehlikeli şekilde artıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergin Çiftçi önemli uyarılar yaptı. Prof. Dr. Ergin Çiftçi, Strep A enfeksiyonu ve 3 yaşındaki çouğun ölümüne dair açıklama yaptı.

Prof. Dr. Çiftçi, beta ismi ile de bilinen bu enfeksiyonun uzun süredir bilindiğini belirtti. Salgın süresinde yoğun önlemler alındığı için Strep A ile az karşılaşıldığını vurgulayarak, “Pandemiden sonra diğer solunum yolu enfeksiyonları ve Strep A sık görülmeye başlandı. Strep A genellikle bademcik iltihabı olarak görülüyor. Hastalığı anlamak kolay, çocuklarda boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, kusma, baş – karın ağrısı görülüyor.” açıklamasında bulundu.

Strep A ağır tablolara neden olabiliyor

Prof. Dr. Çiftçi Strep A hastalığının tehlikeli kısmıyla ilgili, “Strep A zamanında tedavi edilmediği zaman daha ağır tablolara yol açabiliyor. Çocukların bazılarında boğaz enfeksiyonuyla beraber halkın “Kızıl” hastalığı dediği cilt döküntüsü meydana geliyor. Bunun dışında ‘Streptokoksik toksik şok sendromu” ya da ‘Nekrotizan fasit” denilen ciltte yumuşak dokularda ciddi klinik sorunlar oluşuyor. Tüm vücudu etkileyen çok ağır bir tablo ile seyreden dolaşım bozukluğu olarak da görülebiliyor. Ancak erken tedavi edildiği zaman bunlar nadir karşılaşılan tablolar.” dedi.

Tehlikeli artış yaşanıyor

Prof. Dr. Çiftçi hastalığın batı ülkelerinde çok ciddi bir artışı yaşandığını belirtirken şunları ekledi:

“Batı ülkelerinde ölümle sonuçlanmış çok fazla Strep A vakası kaydedildi. Bizim için de uyarıcı bir durum çünkü dünyanın her yerinde görülen bir bakteri ve benzer klinik tablolar ülkemizde de görülüyor. Şu an bunun işaretlerini görmeye başladık ve vakalarda artış var. Önceki klinik dönemlere göre daha ciddi problemlerle karşı karşıya olduğumuz görülüyor…”

Çiftçi, “Ülkemizde Strep A bildirilmesi zorunlu hastalıklardan değil fakat kendi ve meslektaşlarımızın gördüğü vakalardan biliyoruz Strep A vakasında artış var. Hastalığın invaziv tipleri dediğimiz ağır formunda da artış var. Kızıl, nekrotizan fasiit, streptokoksik toksik şok sendromu ve zatürre gibi hastalıkların daha ağır formlarını görüyoruz.” bilgilendirmesini yaptı. Özellikle de Çiftçi, kış döneminde solunum yolu damlacıkları ile bulaştığını vurguladı.

Çiftçi tüm uyarılarına ek olarak 5-15 yaş arası çocuklarda bahsedilen belirtilere dikkat edilerek doktor tarafından değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu