Yaşam

İğrenç bulabilirsiniz! Ancak bu doğal tedavi 3500 yıllık, faydalarına inanamayacaksınız

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda tedavi sağlanabiliyor olsa da doğal yöntemler, yani alternatif tıp hala birçok kişinin tercihi. Çok fazla ilaç kullanımından ya da her konuda soluğu doktorun yanında almaktan kaçınanların doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan “Sülük tedavisi”nden faydalanması mümkün. Peki, sülük tedavisi faydaları nedir? Sülük tedavisinin zararı var mıdır? Sülük nelere iyi gelir? İşte ayrıntılar… 

Sülük, halk arasında kan emen bir canlı olarak bilinir. Kuyruk ve baş kısmında kanı emen vantuzları bulunur. Kendisinden 8 kat daha fazla kan emebilir. Sülük kan emen bir canlı olmaktan ziyade ağrılar, bağışıklık, tansiyon, kanın düzenlenmesi gibi birçok konuda faydaya sahiptir.  

Sülük tedavisi neden kullanılır? 

İnsanların 3500 yıldır doğal yollarla tedavi olmasını sağlayan sülük, baş ağrısı, tansiyon dengeleme, kas gevşetme, antibakteriyel etki gösterme, bağışıklığı düzenleme gibi birçok faydası bulunur. 

Modern bilim insanları sülük faydalarını kanıtladı 

Öncelikle kan emen bir canlı olarak insan vücudunda kan işleminin tetiklenmesini, böylelikle kan hücrelerinin yeni ve taze olmasını sağlar.  

  • Akapunktur noktaları üzerine konduğu zaman akapunktur etkisi de verebilmektedir.  
  • En önemli faydası ise vücuda verdiği kendi salgı bezlerinde üretmiş olduğu enzimlerdir. Modern bilim insanları bu salgı içinde bioaktif maddenin fazla olduğunu ispatlamıştır.  
  • Modern bilim bu enzimlerin içeriğinde kas gevşetici, ağrı kesici, damar genişletici, kan sulandırıcı maddeler olduğunu kanıtlamış ve geriye dönük sinir hücrelerinin hasarına da iyi geldiğini keşfetmiştir.  

Sülüğün faydaları nelerdir? 

Sülüğün insan vücuduna kanıtlanmış birçok faydası bulunur.  

  • Yaşlanmayı geciktirici ve gençleştirici etkiye sahiptir. 
  • Migren ve diğer baş ağrılarında kullanılan bir yöntemdir.  
  • Damar tıkanıklığı, diyabetik yaralar, diz ağrılarında kullanılır. 
  • Bel ve boyun fıtıklarında, basur ve göz hastalıklarında, hatta iktidarsızlıkta dahi etkisi gözlemlenmiştir.  
  • Psikolojik olarak depresyon, panik atak gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 
  • Egzama, sedef ve akne rahatsızlıklarında da tedavi yöntemi olarak doğal bir çözümdür.  

Sülük tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler 

Sülük tedavisi uygulamak isteyen kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken nokta bir kişiden kullanılan sülüklerin, bir başkasında kullanılamayacağıdır. Her defasında sadece bir kişide kullanımı sağlanır. Bunun aksi bir durumda şiddetli enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklar yaşanabilir.  

Başa dön tuşu