Siyaset

İmamoğlu Kılıçdaroğlu’nun seçim çağrısını veto etti! İstanbul’da seçim yapılsın demişti

İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye yönelik başlattığı terör soruşturmasıyla ilgili basın toplantısı düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı İstanbul seçimlerini yenileyelim önerisi ile ilgili de konuştu. Kılıçdaroğlu’nun sunduğu bu öneriye sıcak bakmadığını söyleyen İmamoğlu, seçimlerin zamanında yapılacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul’daki tüm belediyeler için seçime gidelim çağrısında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısına AK Parti’den yanıt gelmiş ve yerel seçimlerin zamanında gerçekleştirileceği öne alınması gibi bir durumun siyaseten konuşulacak bir konu olmadığı belirtilmişti. Bu konuyla ilgili yorumları merak edilen İmamoğlu’ndan da Kılıçdaroğlu’nun seçim çağrısına veto geldi. İşte detaylar…

İMAMOĞLU’NDAN SEÇİM AÇIKLAMASI

Partisiin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim önerisine sıcak bakmadığını söyleyen İBB Başkanı İmamoğlu, seçimin tekrarının olmayacağını söyledi ve ‘Bizim yetkimiz 2024 Mart ayına kadar yapılmıştır. Seçim zamanında olacaktır. İBB’de bizlerin hedefi 2024 Mart ayında en az yüzde 60’tır. Hedefimiz budur. Yetkimiz 2024 Mart’ına kadardır. İstanbul seçimleri zamanında yapılacaktır.’ dedi.

KILIÇDAROĞLU: AÇIKÇA MEYDAN OKUYORUZ

Geçtiğimiz günlerde yerel seçimlerle ilgili yaptığı açıklamayla gündeme gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB’de çalışan bazı personeller için başlatılan soruşturma üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir çağrıda bulunmuş ve ‘Erdoğan’a şu çağrıyı yapıyorum. Derhal İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul’daki bütün belediyeler için seçime gidelim. Yüreği varsa, cesareti varsa açıkça meydan okuyoruz.’ demişti. Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısına AK Parti’den yanıt gecikmedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, belediye başkanlarının 5 yıl için seçildiğini hatırlattı ve ‘Yerel seçimler 2024 yılının 31 Mart’ında yapılacak. Kılıçdaroğlu bir espri yapmış. Yerel seçimlerin öne alınması anayasa değişikliğiyle olur. Siyasi olarak bir mantığı yok. Bir realitesi yok. Siyaseten konuşulacak bir konu değil.’ demişti.

Başa dön tuşu