Yaşam

İstanbulkart’ta yeni dönem! 1 Ocak’ta başlıyor! Bunu yapmayanlar ücret iadesi ve ücretsiz seyahat gibi haklardan faydalanamayacak

İstanbul’da toplu taşımada kullanılan İstanbulkart ile ilgili yeni bir uygulama başlıyor. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak uygulama ile ilgili araştırmalar başladı. Bunu yapmayan İstanbulkart sahipleri ücretsiz seyahat, ücret iadesi gibi haklardan yararlanamayacak. İstanbulluları yakından ilgilendiren bu konuyla ilgili yoğun bir araştırma var. Özellikle resmi tatillerde geçerli olan ücretsiz seyahat detayı ile ilgili yeni güncelleme vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

İstanbulkart sahipleri kişiselleştirme yapmazsa yeni yılla birlikte bu haklardan faydalanamayacak. Kişiselleştirilmeyen İstanbulkartları kullananlar 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren ücret iadesi, özel aktarma, resmi tatillerde geçerli olan ücretsiz seyahat gibi haklardan yararlanamayacak. Peki, kişiselleştirme nasıl yapılır? İstanbulkart kişiselleştirme nasıl ve nereden yapılır? İstanbulkart kişiselleştirme son tarih ne zaman? İşte tüm merak edilenler…

İSTANBULKART’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Megakentte toplu taşıma aracıkullanmak isteyen vatandaşların hepsinde bulunması gereken İstanbulkart ile ilgili yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. İstanbulkart kullanıcıları eğer kartlarını kişiselleştirmezse yeni yılla birlikte bazı haklardan yararlanamayacak. Kişiselleştirme yapmayan kart kullanıcıları 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren İstanbulkartlılara özel sunulan haklardan mahrum kalacak.

ÜCRET İADESİ VE ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI TANINMAYACAK

İstanbul’da toplu taşıma araçları ile ulaşımda kullanılan İstanbulkartların kişiselleştirilmesi gerekiyor. 1 Ocak 2023 tarihine kadar kişiselleştirme yapılması şart. Kişiselleştirilmemiş İstanbulkartlar toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek ancak bu kartlara sahip kişiler ücret iadesi, özel aktarma ve resmi tatillerde sunulan ücretsiz seyahat haklarından yararlanamayacak. Kişiselleştirme işlemi ise sadece kırmızı renkli anonim İstanbulkart’ta yapılacak. Anne, öğrenci, öğretmen, 60 ve 65 yaş üstü gibi özel statüdeki İstanbulkart sahipleri mevcut haklardan yararlanmaya devam edecek.

İSTANBULKART KİŞİSELLEŞTİRME NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

1 Ocak 2023 tarihine kadar İstanbulkart kişiselleştirmesi yapmak isteyen İstanbulkart sahipleri https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresi üzerinden kişiselleştirme işlemleriniyapabilirler.

 

Başa dön tuşu