Yaşam

Balkanlardan lapa lapa kar geliyor! Tarih verildi, beklenen kar yağışı o günden itibaren başlayacak

Son dakika… Beklenen kar yağışının tarihi belli oldu. Bu defa Balkanlardan geliyor Lapa lapa kar yağacak. İşte kar yağışının beklendiği o tarih…

Türkiye’de uzun yıl süreden beri beklenen kar yağışı için net tarih verildi. Soğuk hava dalgası Aralık ayının son haftasından bu yana etkili oluyor ancak kar yağışı bir türlü gelmemişti. Sadece İstanbul’un bazı bölgelerinde yer yer kar yağışı görülmüştü fakat asıl kar için tarih Şimdi belli oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar yağışının beklendiği tarihi duyururken meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Peki, İstanbul’a kar ne zaman yağacak? Kar ne zaman başlayacak?

Ocak ayının başından bu yana tüm Türkiye soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Özellikle bugün hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşerken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kar yağışı için tarih verildi. Ayrıca meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de Türkiye’nin beyaza bürüneceği tarihi açıkladı. Bu defa kar Balkanlardan geliyor hem de Lapa Lapa yağacak. Tüm Türkiye’yi beyaza bürüyecek kar yağışı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

BALKANLARDAN KUVVETLİ KAR YAĞIŞI GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre Trakya üzerinden Türkiye’ye soğuk hava dalgası giriyor. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası ile birlikte Türkiye’nin birçok ili beyaza bürünecek. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de sosyal medya hesabından kar yağışına ilişkin tarih verdi. Kar yağışının yurdu etkisi altına alacağı o tarih açıklandı.

PAZAR GÜNÜ 22 İLDE KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu tahminleri yayınlandı. Yapılan değerlendirmelere göre pazar günü 22 ilde Pazartesi günü ise 28 ilde kar yağışı bekleniyor. Meteorolojiden yapılan açıklamada pazar ve pazartesi günleri beklenen kar yağışı sırasında vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

Pazar günü kar yağışı beklenen iller şöyle: Ankara, Eskişehir, Bolu, Kırşehir, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Malatya, Tunceli, Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane.

Pazartesi günü kar yağışı beklenen iller şöyle: Bolu, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Amasya, Kırşehir, Niğde, Kayseri, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan.

METEOROLOJİ UZMANI GÜN VEREREK AÇIKLADI

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten ise sosyal medya hesabından kar yağışı için gün verdi. Henüz netleşmeyen bir Karlı sistem olduğunu belirten Kerem Ökten şu ifadeleri kullandı; “Önümüzdeki süreci tüm Türkiye için bir değerlendirelim. 3 gün boyunca lodos ile havalar ısınacak. 24 Ocak’a kadar devam. Sonra havalar soğumaya başlayacak. Ay sonu gücü ve etki alanı henüz netleşmeyen bir karlı sistem var. Takibini hep beraber yapacağız…”

Başa dön tuşu