Yaşam

AMH testi nedir, hamilelik için ne işe yarar?

Hamilelikte birçok kadında AMH değerine bakılır. Peki nedir bu AMH değeri, ne işe yarar?

AMH, Anti-müllerian hormon kelimesinin kısaltılmış halidir ve üremeyi sağlayan hormonlardan biridir. Her kadın bir yumurtalık rezervi ile dünyaya gelmektedir ve ilk adet dönemleri gerçekleşene kadar bu yumurtalıklar uyku halindedir. İlk adet döneminin görülmeye başlamasıyla birlikte ovülasyonda bu döngü rezervler tükenene kadar devam eder.

Yaş ilerledikçe yumurta sayısı da azalmaktadır ve genelde 45-50 yaş arasında menopoz başlangıcı ile tüm yumurtalıklar tükenmiş bir hale gelir. Bu döngü her kadında kabataslak bu şekilde ilerliyor olsa da çevresel ve genetik faktörlerle birlikte bu seyir değişiklik gösterebilir. Bu sebeple bazı kadınlar daha erken yaşlarda yumurtalıklarının azaldıklarına şahit olabilirler. Bu durum AHM testi ile belirlenmektedir.

AMH TESTİ NEDİR

Kadınlar için uygulanan AMH testi; alınan bir kan örneğinde fonksiyonel bir yumurtalık rezervini değerlendirmek ve ölçmek için uygulanan bir testtir. Anti-müllerian hormon yumurtalık içerisinde büyüme gösteren küçük foliküllerin granüloza hücreleri tarafından üretilmektedir. Yani kanda bakılan AMH testi büyüyen foliküllerin sayısı ile ilişkili bir durumdur.

AMH TESTİ NEDEN YAPILIR

Anti-müllerian hormon testi; kadınlarda bulunan yumurtalıklarda yumurtalık rezervlerini saptayabilmek amacıyla yapılmaktadır. Bir diğer sebebi ise tüp bebek tedavisi uygulayan bireylerde yumurtalıkları uyarmak için yapılır.

Başa dön tuşu