Medya

Uykusuzluk sorununa çözüm, bu basit yöntemle deliksiz uyuyun

Kışın gelmesiyle birlikte sıcaklılar düştü. Durum böyle olunca soba ya da doğalgaz herkesin evinde yanmaya başladı. Fakat deliksiz bir uyku istiyorsanız dikkat etmeniz gereken durumlar var…

Havalar soğuduğu için günlerinizi battaniye ve kazaklara sarılı bir halde geçiriyorsunuz. Sıcak bir yatak düşüncesi güzel gözüküyor olabilir. Fakat yatak odasının çok sıcak olması uyku kalitesinin olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Nedenini merak edenler için işte detaylar…

Uyumadan önce ısıyı arttırmak uykuyu bozabilir

Yatak odasının ısısını arttırmak farklı problemlere yol açabiliyor. Fazla sıcak ya da soğuk bir oda, uykuya geçmeden veya uykuyu sürdürürken sorun yaşamaya sebebiyet verebiliyor. Bedenin sirkandiyen ritim ismi verilen biyolojik saati üzerine bazı durumlar söz konusu. Gece gündüz döngüsünden kaynaklanan bu ritim geceleri uykumuzun gelmesini sağlar. Gündüzden geceye geçerken vücut otomatik olarak uyku vaktinin geldiğini anlar. O an vücut sıcaklığı gece boyunca soğuyarak değişim göstermeye başlar.

Sıcaklığın önemi

Yazın havalar çok sıcakken ve klima yokken uyumayı denediyseniz bedeniniz fazla sıcak olduğunda şekerleme yapmanın ne kadar zor olduğunu görmüşsünüzdür. Yatak, yatak odası da çok sıcak olduğu zaman vücudun soğuması zor olur. Bu sebeple kendinizi çok yorgun hissediyor olsanız da uykuya dalmak epey güç olacaktır. Odanın çok sıcak olması sadece uykuya dalma kabiliyetini değil, uykunun farklı aşamalarında ne kadar vakit geçirdiğinizi de etkiler. Vücut çok ısınırsa derin uyku (yavaş dalga uykusu) ve REM uykusu evrelerinde daha az vakit harcarsınız. İşte bu da hafıza sağlamlaştırma, duygusal işleme ve beyin gelişimi için kullanılan aşamayı etkiler. REM uyku zamanının olumsuz etkileri vardır. Gün içinde konsantre olmada güçlük çekebilirsiniz ve daha unutkan, uykulu olabilirsiniz.

Rüyalar

Çok soğuk ya da sıcak odada uyumanın beklenmeyen bir sonucu da rüyalar üzerinde görülür. Gece çok fazla uyanırsanız, hemen öncesindeki rüyayı hatırlama ihtimaliniz çok fazladır. Uykunuz fazla bölündüğü için uykuda kaldığınız zaman diliminden daha fazla rüya görüyormuş gibi hissedersiniz. Bu sebeple de uyandıktan sonra çok fazla kabus gördüğünüzü düşünebilirsiniz. İdeal sıcaklık yatak odası için 18 santigrat derecedir. Sıcak bir yatağa girmek istiyorsanız tüm odayı ısıtmak yerine sıcak su torbası ile yatağı ısıtmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Başa dön tuşu