Medya

Türkiye’den Ukrayna’ya destek paketi ortaya çıktı!

Avrupa ülkeleri, ABD ve Türkiye, Rusya – Ukrayna savaşında Ukrayna’yı destekliyor. Türkiye, Ukrayna’ya bugüne kadar hangi yardımları yaptı?

22 Şubat 20222’de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş 2014 Kırım’ın ihlakının devamı niteliğinde bir cephe halini aldı. Askeri anlamda Avrupa ülkeleri ve ABD Ukrayna’yı destekler konumda. Ukrayna’yı destekleyen Türkiye hangi yardımları yaptı?

Türkiye’nin Ukrayna destek paketi

Geçtiğimiz 1 sene içinde Türkiye’nin Ukrayna’ya çok sayıda zırhlı araç ve İHA gönderdiği bilinmekteyken, Rusya’nın satın almak için istediği benzer mühimmat ve araçlar ise tedarik edilmedi. Önceki yıllarda bazı ülkelerin yaptığı gibi Türkiye her iki cepheyi de besleyerek karlı çıkmaktan ziyade arabulucu olarak savaşın bitmesinde etken olmaya çalışıyor.

Türkiye, savaş sürecinde Ukrayna’ya çok sayıda Siha, İHA, zırhlı araç, güdümlü füze, top mermisi, makineli silah, kalk, güdümlü bomba, jeneratör, zırh, hava ve kara araçları, havan, elektronik harp yeteneğine sahip olan cihazları gönderdi.

Türkiye’nin güncel Bayraktar ANKA SİHA ve TB2 sayıları

Bayraktar TB2 listenin başında yer alıyor. Ukrayna’ya bu SİHA’dan 40 taneden fazla teslim edildiği biliniyor. 40 adet içindeki 5’inin Avrupa ülkelerinden para toplayıp Ukrayna’ya hibe edilmesi istendi. Baykar toplanan miktarın Ukrayna’ya verilmesi koşuluyla ücretsiz olarak gönderdi. Ek olarak kendisi de 15 adet bağışladı, geri kalan kısım ise yarı fiyatına kadar düşürülerek satıldı.

Gönderilenlerin bir kısmı ilk zamanlarda Rusların lojistik hattını engellemek için vurmasıyla düşürüldü. Ancak Ukrayna için üretim sürüyor. Genel bir tahmin yapılacak olursa bir bu kadar daha gönderileceği düşünülüyor. Ayrıca 30 kadar Bayraktar Mini İHA teslim edildi.

BMC Kirpi 4×4 listenin ikinci sırasında bulunuyor. Bu araç, cephe hattındaki askerin güvende olmasını sağlıyor. Birinci öncelik mayınlar, belli düzeyde roketlere ve kurşunlara karşı korunma sağlıyor. Ukrayna askerlerinin burunları bile kanamadım BMC Kirpi içinde kurtulduğu görüntüler çok kere görüntülendi. Kirpi 1 mi, 2 mi olduğu bilinmemekle beraber 200 – 250 tane teslim edildiği biliniyor.

Bunlara ek olarak listenin devamı şöyle; 155 mm topçu mühimmatı 100 bin adet, yüzlerce makineli tüfek, MAM-L ve MAM – C güdümlü bomba, TLRG-230 güdümlü füze, havan ve sungur.

Ayrıca kara konuşlu elektronik harp cihazlarıyla beraber sayısı belirsiz jeneratör gönderildi. Ukrayna’nın cephede savaşan askerleri için kask ve askeri yelekler Türkiye’de Garanti Kompozit tarafından üretilerek sağlanıyor.

Başa dön tuşu