Medya

Sağlığınıza sağlık katıyor! Ömrünüzü uzatıyor

Kış soğuklarında sebze ve meyve tüketmek bağışıklığımızı güçlendiriyor. Az meyve tüketmek bağışıklığımızı düşürüyor. Meyveler dışında bir şey var ki bunun faydaları saymakla bitmez. Bunları duyunca manava koşacaksınız.

Özellikle sonbahar aylarında manav ve pazarlarda yerini bulan Trabzon hurması veya cennet hurması olarak adlandırılan meyve çok sık tüketilen meyveler arasında değil. Müthiş faydalarının çok iyi bilinmiyor olması da tezgahlarda çürüyüp gitmesinin sebeplerinden. Şimdi nasıl da şifa dağıtan bir meyve olduğunu öğrenince sürekli tüketeceksiniz. İşte faydaları…

Cennet hurmasının faydaları

Bağırsaklar için ilaç

Lifli yapısı sayesinde yemeklerin sindirilmesini kolaylaştırarak bağırsak sistemini düzenleyici rol oynar ve kabızlık problemlerine iyi gelirken bağırsak bakterilerini de dengeler. İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle üzerinde durduğu bir konudur.

Bağışıklık sistemini çelik gibi yapar

C vitamini açısından çok yüksektir ve özellikle çocuk gelişiminde sağlıklı büyümeyi sağlar. Besin değeri çok yüksek olduğu için her yaşta tavsiye edilir.

Kanserden korur

Cennet hurması içeriğindeki yüksek antioksidan özelliği ve kateine sahip olması sayesinde serbest radikallerle savaşır. Kanseri ve kanserin yayılmasını önleyici özelliği vardır.

Tansiyonu dengeler

Kan basıncı dengelendiğinde birçok hastalık önlenebilmektedir. Cennet hurması tansiyon değerlerini düzene sokar.

Yaşlanmayı geciktirir

Kuru ya da yaş olarak tüketilebilen cennet hurması, göz ve dudak çevresinde oluşan kırışıklıklara iyi geldiği gibi cildi yağdan arındırarak daha canlı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda cennet hurması hücre hasarını da önler.

Güçlü kemikler sağlar

İçeriğindeki kalsiyum miktarı 100 gramda 27 grama denk gelir. Bu sayede diş ve kemik yapısını güçlendirir.

İltihap temizleyicidir

Antioksidan ve C vitamini sayesinde idrar yolu ve ciltte oluşan iltihapları temizler. Cennet hurması vücudun iltihaplardan arınmasında rol oynar.

Başa dön tuşu