Ekonomi

Mart ayı ödemeleri için vakit geldi! Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri için gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na döndü! İşte takvim

Son zamanlarda en çok ilgi gören sosyal destek ödemelerinden biri olan ‘Türkiye Aile Destek Programı’, temmuz ayında ilk ödeme yapılacak şekilde geçtiğimiz yıl devreye alınmıştı. 2023 yılı gelmeden artan enflasyon gerekçesiyle tutarları yükselen Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri için bir ödeme dönemi daha yaklaştı. Mart ayı ödemlerinin tarihini merak eden vatandaşlar, yönünü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na döndü.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ödediği Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri kapsamında gerçekleştirilecek olan Mart 2023 ödemeleri için vatandaşlar araştırmalarını sıklaştırmaya başladı. Ödemelerin başlayıp başlamadığı merak edilirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama da geldi. Peki, Aile Destek Programı ödemeleri ne zaman yatacak? Mart ayı Aile destek paketi ödemeleri yattı mı, nasıl öğrenilir? İşte tüm soruların yanıtları…

DESTEK ÖDEMELERİ HESABA GEÇMEYE BAŞLIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Mart 2023 tarihli ödemelerin bugün itibariyle hesaplara geçmeye başladığını duyuran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medyadan yaptığı açıklamada; “Sosyal hizmet ve sosyal yardım politikalarımızı aile odaklı bir anlayışla geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Türkiye Aile Destek Programı’nın Mart ayı ödemelerini bugün hak sahiplerinin hesaplarına yatırmaya başlıyoruz. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Bir görselde paylaşan Bakan Derya Yanık’ın paylaştığı görselde, bugüne dek yapılan ödemelerin miktarı şu şekilde yer aldı:

“Türkiye Aile Destek Programı kapsamında 2022 Temmuz-2023 Şubat döneminde 3,5 milyon hanemize toplam 21,7 milyar TL destek sağlamış olacağız. Ayrıca aynı dönemde Çocuk Desteği Bileşeni ile toplam 6,3 milyon çocuk için 4,6 milyar TL ödeme gerçekleştirmiş olacağız.”

ÖDEMELERİN YATIP YATMADIĞI KONTROL EDİLEBİLİYOR

Kişi başı hane geliri 450 TL ve altı olanlara aylık 1.250 TL olarak, 450 TL üzeri ve 911,15 TL altı olanlara aylık 1.100 TL; 911,15 TL üzeri ve 1372,30 TL altı olanlara aylık 950 TL; 1372,30 TL üzeri ve 1833,45 TL altı olanlara aylık 850 TL olarak ödenmeye başlamış olan Türkiye Aile Destek Programı ödemelerini sorgulamak da mümkün hale getirildi. Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri e-Devlet Kapısı üzerinden kolaylıkla sorgulanabilecekken; aynı zamanda başvuruların da e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabileceği öğrenildi.

Başa dön tuşu