Medya

Manisa’da binlerce kişiye iş kapısı olacak

OSB (Soma Organize Sanayi Bölgesi) Müdürü Süleyman Çetin, 2021’de yapımına başlanan bölgede 48 arsanın tahsisin yapıldığını ve bu sene içinde fabrika temelinin atılmaya başlanacağı bilgisi verildi.

Manisa Soma ilçesinde OSB Müdürü Süleyman Çetin, bölgede devam eden çalışmalar ile gelinen son noktaya dair açıklama yaptı. Süleyman Çetin, “Soma organize Sanayi Bölgesi yer tespiti kamulaştırma, imar planı jeolojik etüt sonucunda gerekli bürokratik işlemlerin de tamamlanmasıyla beraber Soma OSB altyapım işi 2021 martta ihaleyi kazanan ilgili firmaya verilmiş olup çalışmalar devam etmektedir.” açıklaması yaptı.

48 arsanın tamamı kısa sürede tahsis edildi ve kısa süre içinde temel atılması bekleniyor. OSB Müdürü Süleyman Çetin, “Arsa tahsisi yapılan firmalar önümüzdeki süreç ile ilgili olarak bilgilendirildi. Bugüne kadar tüm firmalar imar durumları çıkarıldı ve verildi. Bununla birlikte 3 firma yapı ruhsatı aldı. 2023 yılı Nisan ayından itibaren yapı ruhsatı alan firmaların teme atmaları bekleniyor. Diğer firmalar ise yapı ruhsatı almak için proje çalışmalarını sürdürüyor. OSB’de arsa tahsisi yapılan firma sayısı ise 32 olup maden makinaları üretimi, çam sanayi, ambalaj malzemeleri üretimi, tıbbi malzeme üretimi, gıda, tekstil, plastik ve hediyelik eşya vb., mobilya üretimi, elektrik ve kauçuk üretimi gibi imalatlar yapılacaktır.” açıklaması yaptı.

“4 bin 320 kişiye ekmek kapısı”

Soma OSB’nin bölge halkına katkısı 4.320 kişilik istihdamı olacak diye düşünülüyor, ancak yan kuruluş sayesinde 6.000 kişinin istihdam edilebileceği tahmin ediliyor. Çetin, “Maden şehri Soma’da sanayi alanında ülkemize katkısı ve refah seviyesinde bir yaşam kalitesi sunması bekleniyor. İstanbul – İzmir Otoyolu’na, hızlı tren ağına, Çandarlı Limanı’na ve Çanakkale – İzmir Otoyolu’na yakın olması, Soma OSB’yi cazip kılıyor.” açıklaması yaptı.

Başa dön tuşu