İlçeler

Manisa Spil Dağı Milli Parkı akına uğradı

Manisa Spil Dağı Milli Parkı uzun süre beklediği karla buluştu. Tırmanış yapmak isteyen dağcılardan tutun da karın tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilere kadar birçok kişinin akınına uğradık. Kartpostallık manzaralarıyla dikkat çekici doğa manzaraları vatandaşların keyifli zaman geçirmesini sağladı. 

Manisa’da etkisini gösteren kar yağışı sayesinde Spil Dağı Milli Parkı vatandaşların akınına uğradı. Tırmanış yapmak isteyen ve aileleriyle keyifli zaman geçirerek karın tadını çıkartmak isteyen kişiler Spil Dağı’nda soluğu aldı. 

1517 rakımlı Spil Dağı Milli Parkı’nda 800 metre sonra yoğun olarak kar başlıyor. Vatandaşlardan Bilgisayar Mühendisi Deniz Yavaş ve ailesi karın keyfini çıkarmak için Spil Dağı’ndaydı, “Haftalardır karın yağmasını bekliyoruz. Kar yağar ağmaz çocukları alarak geldik, hem biz hem de çocuklar eğleniyor.” ifadelerini kullandı. 7 yaşındaki Mirza Yavaş ise heyecan içinde şunları söyledi: “Bugün ailece kara geldik, biz oynadık. Çok eğlendik. Hiç bu kadar çok karı hayatımda görmemiştim, çok heyecanlandım.”  

Dağcılar da Spil Dağı’ndaydı 

Profesyonel dağcı Hasan Sarık ise Spil Dağı’na çıkışlarıyla ilgili “Dağcılık Federasyonu’nun 8 eğitimini tamamlamış, profesyonel bir dağcıyım. 9 ulusal zirve yaptım, içlerinde Ağrı Dağı da var. Bu sabah 8.50’de Manisa’dan hareket ettim ve 12.00 gibi Atalanı’na ulaştım. Spil Dağı’ndaki en yüksek nokta olan yangın kulesine çıkmayı hedefliyorum. Buranın en önemli özelliği şehrin merkezinden başlayıp birden 1500 metrelere çıkabiliyor olmasıdır. Türkiye’de az olan ender dağlardan. Dağcıların daima kullanabildiği, birden irtifa alabildiği dağlardandır. Bu nedenle Manisa güzel bir tırmanış ve antrenman noktası oluyor.” ifadelerine yer verdi.  

20 yıllık dağcının adresi Spil Dağı 

20 senedir dağcılık yapan İsmet Güven ise Spil Dağı deneyimiyle ilgili, “2003 senesinden bu yana devam ediyor. Çocuklar bile bu rotayı gidebilir, en basit rota. Zor olan ön duvar dediğimiz, yan duvar dediğimiz, Turgutlu güzergahındaki Anakra asfaltındaki Yarıkkaya. Türkiye’nin en tehlikeli 4. kalyonu olarak ifade ediliyor, bildiğim kadarıyla. Manisalılar olarak evden çıkıp dağa gidebildiğimiz için avantajlıyız. Farklı rotalar var, 5-6 farklı yere gidiyor. Burada en çok kar tutan alan ‘Karlık’ adını alan yer. Ilk kar buraya düşer ve rakımı 1365 metredir. Bayrak Tepe denilen yer ise 1517 metredir. En yüksek nokta yangın kulesi, oranın rakımı 1565. İnsanlar kendi aralarında ‘Ne var dağ ya’ diyor, ancak öyle değil. Bir gelip görseler ve çam havasını alsalar bırakamazlar.” dedi.  

 

Gençler de gelmeli 

Şükrü Kuru ise bir dağcı olarak şunları ekledi: “10 senedir dağcılık yapıyorum. 63 yaşındayım. İsmet abi benden büyük, 66 yaşında. Hiçbir sıkıntımız yok çok şükür. Alışkın olmadıkları için gençler bile zorlanıyor, gençlere öneriyoruz. Ne güzel sağlıklı ve böyle güzel havalarda yürüyüş yapmak avantaj.” 

Önümüzdeki günlerde de Spil Dağı’nda kar yağışının süreceği öğrenildi. 

 

Başa dön tuşu