Medya

Kısırlığa sebep olan bu şeylere çok şaşıracaksınız!

Birçok insan kendi çocuğuna sahip olabilmenin hayalini kurar. Ancak yaşam boyu maruz kalınan bazı etkenler kısırlığa yol açarak çocuk sahibi olmanın önüne geçebiliyor. İşte fark edilmeden yapılan bu küçük hatalar nedeniyle çocuk sahibi olamayabilir, cinsel sorunlar yaşayarak seks hayatınızı olumsuz etkileyebilirsiniz.

Yaşam alışkanlıkları ve beslenme uzun vadede sağlığımıza doğrudan etki yapabiliyor. Küçük hataların fark edilmemesiyle birçok hastalık oluşabiliyor. Kısırlık ve cinsel sorunlar giderek artış göstermeye başladı. Bunun en önemli faktörü ise sağlıksız bir yaşam sürdürüyor olmak. Günümüze hakim olan endüstriyel hayatın olumsuz etkileri, kimyasallar, yoğun stres, besin kirliliği, çevresel toksinler üreme problemlerine yol açabiliyor.

Kısırlığa sebep olabilir

Fazla kırmızı et tüketimi

Kırmızı etin birçok faydası bulunuyor olsa da bilimsel araştırmalar kırmızı et tüketen kişilerin beyaz et tüketen kişilere göre %13 daha fazla kısırlık problemi yaşadığını gösteriyor. Ayrıca kırmızı et ile tercih edilen alkollü içeceklerin de erkeklik hormonu olan testosteronu azalttığı biliniyor ve sperm kalitesini düşürüyor.

Cep telefonu cinsel hayatı tehlikeye sokuyor

Günlük hayatta artık bağımlılık haline gelen akıllı telefonların da üremeyi olumsuz etkilediği tespit edildi. Yaydığı termal etki nedeniyle elektromanyetik enerjinin ısıya dönüşmesiyle beraber vücut sıcaklığının yükselmesine neden oluyor. Bu da hormon bozukluğu ile beraber kısırlığa sebep olabiliyor. Vücuda yakın yerlerde olması yaydığı ısı ile birlikte elektromanyetik aktivitenin sperm üretimini olumsuz etkilediği öğrenilmiştir. Akıllı telefonların günde 4 saatten daha fazla kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Yetersiz uyku

Günümüzde şehir hayatı ile birlikte insanların genel bir uyku yoksunluğu problemi yaşadığı biliniyor. Günlük testosteron salınımı da en fazla uyku sırasında gerçekleşmektedir. Erkeğin yetersiz uyuması durumunda kısırlık problemi tetiklenebiliyor. Minimum günde 6 saat uyku gerekiyor.

Yüksek ısıya maruz kalmak

Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma sauna ve hamamların testislerdeki ısıyı arttırdığı, bu nedenle de sperm üretimini bozduğunu ortaya çıkardı. Buna aynı zamanda araba koltuklarındaki ısıtıcılar gibi fazla ısıya maruz bırakan durumlarda dahil.

Başa dön tuşu