Ekonomi

Kira yardımı başvuruları başladı! Deprem kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımı ne kadar? Kimler kira yardımı alacak?

6 Şubat’ta meydana gelen büyük deprem felaketi sonrasında Kahramanmaraş merkezli olmak üzere 10 ilde büyük bir yıkım yaşandı. Deprem felaketinde çok sayıda ev yıkılırken birçok kişide hayatını kaybetti. Bu kapsamda sağ kurtulan kişiler ise devlet destekleri ve diğer yardımlar ile ayakta durmaya çalışıyor.

Deprem sonrasında afetzedelere yönelik destekler verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda taşınma yardımı, nakdi yardım ve barınma yardımı gibi seçenekler ilk sırada yer alıyor. Depremzede kira yardımı başvurusu ise araştırılıyor.

DEPREM KİRA YARDIMI NE KADAR?

Deprem felaketinden etkilenen vatandaşların yaşamlarını sürdürmelerinin desteklenmesi için kira yardımı başta olmak üzere birçok farklı sosyal destek veriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, hane başı 15’er bin lira taşınma yardımı ödemesi yapıldığı aktarıldı. Buna ek olarak kiraya çıkan depremzedeler için 3 bin lira ile 5 bin lira arasında destek verileceği aktarıldı.

DEPREM KİRA YARDIMI ŞARLTARI NELER, KİMLERE ÖDENECEK?

11 ilde acı bir tabloya neden olan büyük deprem sonrasında yaralar dört bir koldan sarılmaya devam ediyor. Afetzede barınma ve Taşınma Desteği kapsamında, depremzedelerin ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları afet nedeniyle hasar görenler yararlanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından teknik ekiplerce yapılacak incelemeler sonrasında, yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca kira yardımı verilecek. 3.000 TL ile 5.000 TL arasında kira yardımı yapılacak.

DEPREM KİRA YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Deprem kira yardımından yararlanmak isteyen afetzedelerin e – Devlet üzerinden AFAD’in hizmet sayfasından ‘’Afetzede Barınma Desteği’’ sayfasından başvurusunu yapmaları gerekecektir. Hatalı başvuruda bulunan vatandaşlar ise ‘’İptal’’ seçeneği ile yeniden başvuru yapabilecektir.

KİRA YARDIMI NE ZAMAN YATACAK?

Depremzedelerin yararlandığı kira yardımlarının ne zaman yatacağına dair henüz net bir açıklama yapılmadı. Bakanlık tarafından ilk ödemelerin yakın zamanda yapılması bekleniyor. Kira yardımının dışında daha birçok devlet desteği de verilmeye devam ediyor.

Başa dön tuşu