Medya

Evinizde varsa hemen çöpe atın! Faydası yok, zararı var

Özellikle pratik olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen kahvaltılıkları sağlığımızı yüksek risk altında bırakıyor. Uzmanlar kahvaltıda tüketilen bu besin için özellikle uyarıyor.

Pratik ve hızlı olması nedeniyle özellikle çalışan kişilerin çok fazla tercih ettiği bu kahvaltılık hiç de sağlıklı değil.

İşten kalan zamanda yemek yapmak yorucu olabiliyor. Kahvaltılar için bazen vakit olmuyor, bazen zulüm haline gelebiliyor. Bunun yerine insanlar o zamanı biraz daha uyumak için tercih edebiliyor.

Sabah kahvaltı ile uğraşmak yerine pratik ve hızlı olduğu için bu besini tercih ediyor olabilirsiniz, aslında ağza dahi sürülmemesi gereken bir besin.

Mısır gevrekleri sütle hızlı biçimde hazırlanan pratik bir alternatif olabilir. Çok fazla çeşitle herkese uygun bir lezzeti de bulunuyor. Fakat uzmanlar bu konuda ciddi uyarıda bulunuyor.

Mısır gevreğinin zararları

Yağ oranı düşük olan mısır gevrekleri kilo korumak isteyenler tarafından tercih edilebiliyor. Fakat bunun tersine kalorisi fazla bir gıdadır. İçindeki ilave tuz ve şekerler ile metabolik düzensizliği tetikler.

Kalp sağlığına zararlı

Beslenme uzmanı olan Kavita Devgan, mısır gevreklerinin tok tutmadığını söylüyor. Çünkü besin değeri düşük ve lif oranı çok az. Mısır gevrekleri bu sebeple yedikten sonra tekrar acıkmaya neden oluyor.

Mısır gevreklerinin öncelikle kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Devgan’a ek olarak İngiliz Kalp Vakfı’da destek çıkıyor.

Başa dön tuşu