Spor

Diş tartarı nasıl temizlenir? Kolay şekilde diş taşlarını temizleyin

Dişte hem hijyen hem de görünüm önem taşıyor. Dişlerde meydana gelen bazı problemler ise bakımsız bir görünüme neden oluyor ve sağlığı olumsuz etkiliyor. Diş tartarından doğal şekilde kurtulmak mümkün. Her mutfakta olan birkaç malzeme ile diş tartarlarından kurtulmanız mümkün.

Ağız ve diş sorunları arasındaki tartar görünüm olarak kötü olduğu gibi ağız kokusuna da sebep olabiliyor. Evinizde kolay şekilde diş tartarını geçirmek mümkün. Diş tartarı nasıl temizlenir, evde doğal yöntemlerle diş tartarı geçirmek nasıl mümkün? İşte detaylar…

Tartar oluşumu nasıl engellenir?

Öncelikle dişleri günde iki kere ve minimum iki dakika fırçalamak çok önemlidir. Bunu yaparken kırk beş derecelik bir açı ve her bir dişin tek tek her tarafını fırçaladığınızdan emin olmak çok önemlidir.

Doğru diş fırçalamanın önemli olmasına ek olarak şekerli içecek ve atıştırmalıklardan olabildiğince kaçınmak da önemlidir.

Diş tartarı nasıl temizlenir?

Beyaz sirke; tartarların kesilmesini sağlayan başka bir metottur. Bir bardak ılık su içine tuz ve sirke koyun, karıştırdıktan sonra biraz bekleyin. Bu bileşen ile günde bir kere gargara yapmak tartarın giderilmesinde etkilidir. Gargarayı özellikle tartarlı kısma yoğunlaştırın.

Portakal kabuğu; çok basit şekilde uygulanır. Kabuğunu diş eti ve dişlere ovalayarak uygulamak yeterlidir. Antimikrobiyal ve C vitamini mikrobiyal büyümeyi öldürür, ek olarak plak ve tartar tortularını keser.

Karbonat; tartarlarla mücadele için ve diş beyazlatma da kullanılabilmektedir. Çok basit şekilde ıslak fırçaya biraz kabartma tozu alın ve diş etleri ile dişleri hafifçe fırçalayın.

Başa dön tuşu