EkonomiOtomobil

Bakanlık otomobil satıcılarına inceleme başlattı! Haksız fiyat artışı araştırması

Sıfır otomobil satışlarına Hazine ve Maliye Bakanlığı haksız fiyat artışı, kayıt dışılık ve stokçuluk sebepleriyle inceleme başlattı. 256 bayi ve 13 distribütöre başlatılan araştırmalar neticelendirdi. İşte ayrıntıları… 

Vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler sebebiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı inceleme başlattı. 256 bayiye ve 13 distribütöre başlatılan incelemeyle ilgili 25 bin kişiden bilgilendirme alındı.  

Yapılan incelemeler sonucunda mağduriyete yol açanlara ise yaptırım uygulanacağı bildirildi.  

Bakanlık açıklama yaptı 

Son dönemlerde sıfır araçlarla ilgili bakanlığımıza yapılan şikayetler kapsamında vergi mevzuatına aykırı hareket edildiği, sıfır araç stokculuğu yapıldığı, elden taksit alınarak vergi kaçırıldığı bilgilerine ulaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak stokçuluk, kayıt dışıcılık, haksız fiyat artışı konularına ilişkin kararlı bir tutum aldık. Bu bağlamda bakanlığımızca otomotiv sektöründe gerekli incelemeler başlatıldı. 

Vergi müfettişlerimizin yaptığı incelemeler Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 39 ilde gerçekleşti. 256 bayi, 13 distibütör, 260 bin araç satışıyla ilgili çalışmalar neticelendirdi. 

256 bayi ve 13 distribütörün yaptığı satışlara dair belge ve bilgi talep süreci neticeye ulaştırıldı. Çalışmalar çerçevesinde 25 bin aracın bilgi isteme yazıları iletilecek ve özellikle alıcıların bayilere elden para verip vermediği hususu bu yazıların konusu olarak belirlenmiştir. 

39 ilde yapılan incelemelerde alıcılardan alınan bilgiler ve araç bayilerinden elde edilen bilgiler ışığında otomotiv sektöründeki arz talep dengesini bozanlar, haksız fiyat artışına sebebiyet verenler bakanlık tarafından gerekli bütün işve işlemlerle hızlı şekilde yerine getirecek, otomotiv sektöründeki dengesizlikler ortadan kaldırılarak vatandaşların mağduriyetlerine sebebiyetler gecikmeksizin yaptırıma tabi tutulacaktır. 

Başa dön tuşu