Yaşam

4 yaşındaki çocuğun karnının içinden çıkanlar şok etti

Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli hastalıklar, merak gibi etkenlerden kaynaklanan yabancı madde yutma olayları sık sık duyulabiliyor. 4 yaşındaki bir çocuk karnından çıkanlarla doktorları şaşırttı ve ebeveynlerini korkuttu.

İki gündür karın ağrısı şikayetleri olan 4 yaşındaki çocuk kabızlık ve kusma problemleri, kolik karın ağrısı gibi sebeplerle hastaneye kaldırıldı. Doktorlar yapılan ilk muayenenin ardından akut apandisit teşhisi koydular ve apandisti alındı. Fakat ağrılar hala devam ediyordu ve ameliyattan üç gün sonra safra kusuyordu.

Ultrasonda ortaya çıktı

İki gün boyunca belirtiler hala azalmadığı için doktorlar neyin ters gittiğini anlamak istedi ve ultrasonla baktılar. Ultrason sonucunda ise 4 yaşındaki çocuğun midesinde bilezik olduğunu gördüler. Röntgende ise karın boşluğunda opak bir boncuk halkası gördüler.

Bağırsaklarında delik açılmış

Çocuğun bağırsakları tıkanmış ve içindeki manyetik boncuklar yüzünden delikler açılmıştı. Acil şekilde lapatotomi yapıldı ve 18 altıgen şekilli manyetik boncuklu bilezik bağırsaklardan çıkarıldı.

Çocuk müdahalenin ardından hızlı şekilde toparladı ve kontrollerde durumunun iyi olduğu gözlendi. Benzer bir vaka 2020’de Çin’de yaşanmıştı. 5 yaşındaki çocuğun midesinden 4 saat süren bir ameliyatta tam 123 manyetik boncuk çıkarılmıştı.

Başa dön tuşu